Erişilebilirlik

Almanya'dan PKK'ya YanıtAlmanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier PKK’nın elindeki rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılmasını istedi.

Steinmeier, Almanya’nın şantaja kulak asmayacağını söyledi. PKK, Ağrı Dağı’nda kaçırdığı üç Almanı hemen serbest bırakmayacağını bildirmişti.

PKK, rehinelerin serbest bırakılması karşılığında Berlin hükümetinin örgüte karşı uyguladığı yasakları kaldırmasını istiyor.

Helmut Johann, Martin George ile Lars Holper Reime adlı üç Alman dağcının kaçırılması ile ilgili Berlin’de Dışişleri Bakanlığı’nda kriz masası kuruldu. Türkiye’deki yetkililerle bağlantı içinde olan kriz masası kaçırılanların can güvenliği nedeniyle ayrıntılı bilgi veremeyeceğini duyurdu, ancak yetkililerden sızan haberlere göre, Almanya kaçırma olayı ile geçen haftalarda ülkedeki PKK yanlısı dernek ve kuruluşlara karşı düzenlenen operasyonlar arasında bağlantı kuruyor, somut olarak da PKK’nın propaganda televizyonu Roj-TV'nin Almanya'daki yayınlarının yasaklanması bu bağlamda dillendiriliyor.

Bu arada kaçırmayla ilgili bir açıklama yapan örgüt, Almanya’nın PKK ve Kürt karşıtı politikalarından vazgeçtiğini açıklamadığı sürece, 3 Almanın serbest bırakmayacağını duyurdu. Ağrı Dağı'nda 3 Alman dağcının PKK teröristleri tarafından kaçırılmasına bağlı olarak Almanya'da soruşturma da açıldı. Soruşturma rehin alma ve taciz olaylarıyla gerekçelendirilirken, konunun araştırılması görevini ise Federal Kriminal Dairesi üstlendi.

Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ise, soruşturmanın yoğun bir biçimde devam ettiğini ve rehinlerin biran önce serbest bırakılmasını sağlamayı hedeflediklerini belirti.

33, 47 ve 65 yaşlarındaki üç Alman'ın kaçırılması ile ilgili olarak bugün Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden bölgeye giden 3 kişilik bir heyetin, diğer Alman dağcılarla görüştüğü ve dağcıların kamp kurdukları Doğubeyazıt'tan ayrıldıkları da Berlin’de doğrulanan haberler arasında.

Öte yandan Birlik Partilerinden CDU’nun Alman Türk Forumu Başkanı Bülent Arslan, Berlin hükümetinin PKK'nın Almanya'daki dernek ve kuruluşlarına karşı başlattığı kampanyaya tepki olarak nitelediği bu eyleme rağmen, hükümetin hiçbir şantaja boyun eğmeyeceğine inandığını vurguladı.

Bu arada Alman Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarına yönelik seyahat uyarılarında Hakkari, Şırnak, Mardin, Siirt, Van, Ağrı ve Iğdır illerine seyahat edilmemesi yönünde açıklama yaptı.


İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG