Erişilebilirlik

9 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor, Türkiye'deki siyasi mücadelenin giderek keskinleştiği yazıyor. Gazete, Ergenekon soruşturmasını ve AKP hakkında açılan kapatma davasını iktidar mücadelesinde karşılıklı yapılan hamleler olarak değerlendiriyor:

"Katı bir laik anlayışın egemen olduğu ve ordunun Atatürkçü anlayışı korumak adına dört darbe yaptığı Türkiye'de, aşırı milliyetçilerin eylemlerine karşı çıkılması ender rastlanan bir olaydı. İktidardaki seçkinlerle yakın ilişki içindeki bu gruplara derin devlet adı veriliyor. Ancak hem Ergenekon soruşturması hem de AKP hakkındaki kapatma davası hakkında ciddi şüpheler var. AKP yandaşları kapatma davasını komedi olarak tanımlarken, Ergenekon soruşturmasına da siyasetin gölgesi düşmüş durumda. Uzmanlar, Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan tutuklamaların zamanlamasına ve biçimine, ortada hala bir iddianame olmamasına dikkat çekerek bu durumun soru işaretlerine yol açtığını belirtiyor."

USA Today, Amerikan askerlerinin ırak'tan çekilmesi konusunun uzun bir süredir Amerikan iç politikasının bir unsuru olarak ele alındığını belirtiyor. Gazete, Iraklı yetkililerin Washington'dan çekilme konusunda bir takvim istemesiyle artık bu durumun değiştiğini vurguluyor:

"Mart ayında yapılan bir kamuoyu araştırması, Irak halkının % 72'sinin Amerikan askerlerinin varlığına karşı olduğunu gösteriyor. Diktatör Saddam Hüseyin halkın görüşlerini önemsemeyebilirdi ancak başbakan Maliki'nin, özellikle yaklaşan yerel seçimler öncesinde böyle bir şansı yok. Ancak çekilme takvimi konusundaki tartışmalarda, Amerikan ordusunun büyük zorluklarla sağladığı kazanımların yok edilmemesi, Irak ordusu ile hükümetinin bu kazanımları koruyabilme kapasitesi mutlaka göz önünde tutulmalıdır. Bu tartışmada elbette Amerika'nın da söz hakkı vardır ancak eğer Iraklılar, Amerikan birliklerinin gitmesi gerektiğine karar verirse, Washington'daki tartışma havanda su dövmekten farksız olacaktır."

Los Angeles Times, Clinton döneminin dışişleri bakanı Madeleine Allbright ile Savunma bakanı William Perry'nin G-8 ile ilgili ortak bir makalesine yer veriyor. Allbright ve Perry, Cumhuriyetçi başkan adayı John McCain'in Rusya'nın G-8'den dışlanması önerisine itiraz ediyor:

"Amerika'nın G-8 üyeliği konusunda bir veto yetkisi olmadığına göre, McCain'in önerisi hem gerçekçilikten uzak hem de bir fayda sağlamayacak bir öneridir. Rusya'nın G-8'den dışlanması konusunda ısrar etmek sadece bu grup içindeki demokratik ülkelerle ittifakımıza zarar verecektir. Terörle mücadele, İran'ın nükleer silah sahibi olmasını önleme, nükleer silahların sayısının azaltılması, Afganistan ve Orta Asya'da istikrarın sağlanması, Ortadoğu barışı gibi bir dizi konuda Rusya ile ortak çıkarlarımı var. Yeni Amerikan başkanının, bir yandan bu konularda Rusya ile işbirliğini geliştirmek bir yandan da görüş ayrılıklarını yönetmek dışında bir seçeneği yoktur."

New York Times, artan petrol fiyatları nedeniyle, daha şimdiden milyonlarca Amerikalının kışın nasıl ısınacaklarını düşünmeye başladığını yazıyor. Akaryakıt fiyatlarının % 40 arttığını hatırlatan gazete, Kongreyi göreve çağırıyor:

"Ekonomi durgunluk sinyalleri verirken ve petrol fiyatları hızla yükselirken, evlerini ısıtamayan Amerikalılara yardım etmek hem ahlaki bir yükümlülük hem de kamu sağlığı ve güvenliği sorunudur. Yeterince ısınamayan insanlar, hastalıklara karşı daha az dirençli olurlar. Isınma masrafını karşılayamayan bu insanlar, ilaç ve hatta gıda masraflarını da karşılamakta zorlanacaktır. Kimse ısınma ile beslenme arasında bir tercihe zorlanmamalıdır. Eğer Kongre ve Başkan Bush, seçimlerden önce harekete geçerse, kimse böyle bir tercih yapmak zorunda kalmayacaktır."

XS
SM
MD
LG