Erişilebilirlik

AB'den Göçmenlere Karşı Ortak Politika


Avrupa Birliği bakanları Fransa’da yaptıkları toplantıda Birlik için ortak bir göçmenlik ve sığınma politikası üzerinde uzlaştı.

AB Dönem Başkanı Fransa, yeni politikanın Ekim ayında resmen uygulamaya geçmesini istiyor. Fransa’nın hazırladığı göçmenlik ve sığınma kurallarını içeren tasarı Avrupa’daki yasal ve yasa dışı göçmenler için yeni standartlar getiriyor.

Kaçak göçmenlere karşı tavır sertleştirilirken, yakalandıktan sonra sınır dışı edilmelerini kolaylaştırıyor. Yasal yoldan göçmenlerin kabulü ise Avrupa Birliği üyesi ülkelerin ihtiyaçlarına göre düzenleniyor.

Fransa ayrıca, sığınmacılar için ortak bir politika benimsenmesini istiyor. Cannes kentinde biraraya gelen AB ülkelerinin içişleri ve adalet bakanları tasarıyı memnunlukla karşıladılar. Yunanistan içişleri bakanı tasarının Fransa’nın dönem başkanlığı Aralık ayında sona ermeden kabul edilmesini umduğunu söyledi. Daha önce tasarıyla ilgili olarak bazı çekinceleri olduğunu belirten İspanya içişleri bakanı, sonuçtan tatmin olduğunu kaydetti.

Göçmenler ve sığınmacılar için hazırlanan tasarı AB ülkelerinin kaygılarını göz önüne alarak düzenlendi. Fransa, kaçak göçmenlere geniş çaplı affa gidilmemesi çağrısında bulunuyor. İtalya ve İspanya son yıllarda bu yola başvurmuştu. Ancak CIMADE gibi göçmen haklarını savunan gruplar yeni tasarıya karşı çıkıyor. Kuruluş yetkililerinden Sonia Lokku, yeni tasarının insan hakları yada Avrupa’nın ekonomik gereksinimlerinden çok güvenlik kaygılarını kendisine temel aldığını savunuyor:

“Avrupa’nın göçmenlere ihtiyacı var. Bu hem coğrafi hem de ekonomik gerekçelere dayanıyor. İspanya gibi ülkelerde geniş çaplı düzenlemelere gitmek için birçok neden var. Büyüme döneminde göçmenlere olan ihtiyaç da artıyor. Sistem içine girdiklerinde göçmenler vergi ödemeye, sosyal güvenlik ve emeklilik sistemine katkıda bulunmaya da başlıyorlar. Bundan herkes kazançlı çıkıyor.”

Son yıllarda birçok Avrupa ülkesi kaçak göçmenlere karşı önlemler alıyor. Diğer taraftan göçmen hakları savunucuları, nüfusu giderek yaşlanan Avrupa’nın gelecekte daha fazla göçmene ihtiyaç duyulacağı hesaplanarak düzenlemelere gidilmesini istiyor.

XS
SM
MD
LG