Erişilebilirlik

Şeker ve Depresyon Birbirini Tetikliyor


Yeni bir araştırma şeker hastalığıyla depresyon arasındaki bağlantıyı ortaya çıkardı. Maryland eyaletindeki Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan çalışma, bu hastalıklardan birine yakalanan kişilerde diğer hastalığın görülme riskinin arttığını gösteriyor.

Johns Hopkins Üniversitesi uzmanları depresyon geçiren şeker hastalarının her iki hastalığa karşı aynı anda tedavi görmesi gerektiğini söylüyor. Çünkü bu iki hastalık arasında doğrudan bir bağ var. Dr. Sherita Golden 3 yıl süren ve 5 bin hastanın katıldığı araştırma ekibinin lideri. Araştırmacılar, umutsuzluk, uykusuzluk, iştahsızlık gibi depresyon belirtileri gösteren kişilerde şeker hastalığı riskinin arttığını gözlemlemiş. Bu kişiler için, hastalığın ikinci türüne yakalanma riski önemli oranda artıyor. Doktor Golden’a göre bunun nedeni ruhsal bunalım geçiren hastaların sağlıklarını ihmal etmesi. Çünkü bunalım geçiren kişiler daha fazla yemek yiyor ve daha az hareket ediyor. Bu davranışlar ikinci tip şeker hastalığına yakalanma olasılığını arttırıyor. Doktorlar bunun tersinin de olabileceğini söylüyor. Yani şeker hastalarının ruhsal bunalıma girme riski, olmayanlara göre çok daha fazla.

Yıllardır şeker hastası olan Rosalyn Terborg-Penn buna iyi bir örnek. Devamlı insülin almak zorunda olan ve kanındaki şeker oranını sık sık ölçen genç kadın, “Bazen o kadar bunalıyorum ki sadece yatıp uyumak istiyorum,” diyor. Şeker tedavisi gören hastaların depresyona girme olasılığı artıyor. Depresyona girdiklerinde de tedaviye ve sağlıklarına özen göstermeyi bırakıyorlar. Araştırmayla ilgili ayrıntılar Amerikan Tabipler Birliği dergisinde yayınlandı.

XS
SM
MD
LG