Erişilebilirlik

İran Uluslararası Teşvik Paketini Yanıtladı


İran, nükleer programının önemli bir bölümünü durdurmasını sağlamak için önerilerin uluslararası teşvikler paketi konusundaki cevabını Avrupa Birliği’ne iletti.

Avrupa Birliği Dışişleri Sorumlusu Javier Solana’nın sözcüsü, İran’ın bu açıklamasını doğruladı ancak İran’ın önerilere nasıl cevap verdiğini açıklamadı.

Solana’yla İran’ın nükleer konulardaki görüşmecisi Said Celili’nin dün (Cuma) “olumlu ve yapıcı” bir telefon konuşması yaptıkları ve sürekli temas halinde olmaya karar verdikleri bildirildi. Solana geçen ay Amerika, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya’yı temsilen Tahran’a gitmiş ve İran’a, uranyum zenginleştirme işlemlerini durdurmasına karşılık olarak ekonomik ve ticari teşvikler önermişti. Zenginleştirilen uranyumun nükleer silah yapımında kullanılması mümkün.

İran yetkilileri, Solana’nın ziyaretinden sonra yaptıkları açıklamalarda teşvikler paketi üzerinde görüşmeye hazır olduklarını ancak uranyum zenginleştirmeyi durdurma niyetinde olmadıklarını söylemişlerdi. Amerika ve müttefikleri İran’ı nükleer silah geliştirmeye çalışmakla suçlarken İran, nükleer programının barışçı amaçlara yönelik olduğunu bildiriyor.


XS
SM
MD
LG