Erişilebilirlik

3 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


Los Angeles Times, Amerika’nın, İran’a karşı düzenlenecek bir İsrail saldırısına karşı çıkması gerektiğini savunuyor. Gazete, İran’a karşı düzenlenecek bir İsrail veya Amerikan saldırısının sonuçlarının vahim olacağı uyarısında bulunuyor:

“Böyle bir saldırı zaten yüksek olan petrol fiyatlarını daha da artıracak ve İran’ı daha da zenginleştirecektir. Ayrıca İran’la İsrail arasındaki bir savaşın sonuçlarını tahmin etmek çok zor. Üstelik İran’ın Amerika’ya karşı muhtemelen terörist örgütler aracılığıyla ne tür bir misilleme yapacağını kestirmek ise imkansız. Amerika’nın şu anda ihtiyaç duyduğu son şey istikrarsızlıktır. Diplomatik yöntemlerle bir çözüm sağlanması ihtimali düşük gibi görünse de, henüz bu yola başvurulmadığı için bundan emin olamayız. Kuzey Kore’yle ikili görüşmeleri kabul eden Bush yönetimi, İran’la görüşmelere niye karşı çıkıyor?”

Boston Globe, Pakistan’da İslamcıların giderek güç kazandığını belirtiyor. Pakistanlı İslamcılar’ın Taleban ve El Kaide ile bağlantılı olduğunu hatırlatan gazete, bu durumun sadece Pakistan’ın değil Amerika’yı ve Afganistan’ı da tehdit ettiğini vurguluyor:

“Pakistan serbest ve adil bir seçimle işbaşına gelmiş laik bir hükümete sahip olsa da, İslamcı milislerin atan gücüyle başa çıkamıyor, hatta buna karşı bir direniş bile gösteremiyor. Yaşanan gelişmeler Bush yönetiminin terörle savaşı kaybetmekte olduğunu gösteriyor. Bush’un terör tehdidini adeta bir üçüncü dünya savaşı boyutunda ele alması, İslamcı ideologların Amerika’nın İslamiyet’e karşı bir savaş başlattığı propagandası yapmasına yol açtı. Şiddeti savunan İslamcılara karşı bu ideolojik mücadeleyi kazanabilmek için yeni başkanın bu tehlikeli propagandaya karşı durması gerekir. Bu nedenle Pakistan’da düzenlenecek bir askeri operasyonun, Amerika’nın yeni bir Müslüman ülkeyi işgal ettiği biçiminde algılanmasına izin verilmemesi gerekir.”

USA Today, kullandığı petrolün yüzde 60’ını ithal eden Amerika’nın enerji sorununu çözmek için hala kapsamlı bir strateji geliştirmediğini öne sürüyor. Gazete, Demokrat başkan adayı Barack Obama ile Cumhuriyetçi rakibi John McCain’in ürettikleri çözüm önerilerini de yetersiz buluyor:

“Her iki aday da son derece değerli öneriler gündeme getiriyor ancak her ikisi de faydalı olabilecek birçok öneriye karşı çıkıyor. Amerika’nın ithal petrole bağımlılıktan kurtulması için daha kapsamlı bir yaklaşım gerekiyor. McCain’in ve Obama’nın önerilerini alt alta toplarsanız ortaya inandırıcılığı olan bir enerji politikası çıkabilir. Bush’un ve önceki başkanların enerji konusundaki yanlışlarını düzeltmek hiç kolay olmayacak. Ancak yeni başkanın bu konuda hiçbir şey yapmadan oturma şansı da olmayacak. Seçimi kim kazanırsa kazansın, rakibinin düşüncelerinden yararlanması ülke açısından da faydalı olacaktır.”

New York Times Irak ve Afganistan savaşlarına ilişkin yolsuzluk iddialarının giderek arttığına dikkat çekiyor. Gazete, Kongre’nin gerekli yasal düzenlemeyi yapmaması durumunda savaş fırsatçılarının yargı önüne çıkarılmasının da mümkün olmayacağını yazıyor:

“Müfettişler, savaş yolsuzluklarının milyarlarca doları bulduğunu söylüyor. Bu yolsuzluklar arasında hatalı mühimmat ve araçlar ile kurşun geçirmezliği denenmemiş çelik yelekler gönderilmesi gibi vakalar da var. Müfettişler, süren çatışmalar nedeniyle çalışmalarını tam olarak bitiremediklerini ve yolsuzlukların açığa çıkarılmasının zaman alacağını söylüyor. Yapılması gereken şey, bu konuda hazırlanan yasa tasarısının bir an önce Kongre’den geçmesini sağlamaktır. Tasarı, yolsuzluk yapanların savaştan sonraki beş yıl boyunca yargılanabilmesine olanak sağlıyor. Senato Adalet Komisyonu’ndan geçen tasarı en kısa sürede Kongre tarafından da onaylanmalıdır.”

XS
SM
MD
LG