Erişilebilirlik

Fransa AB Dönem Başkanlığını Devraldı


Fransa, Avrupa Birliği dönem başkanlığını bugün devraldı.

Fransız hükümeti, ilk iş olarak Avrupa Birliği anlaşmasını imzalamak istemeyen Polonya ile görüşmelere başlayacağını açıkladı.

Fransız yetkililer, anlaşmanın geçen ay İrlandalı seçmenler tarafından reddedilmesinin ardından Avrupa Birliği kurumları arasında uyum sağlamanın önemine dikkat çekiyor.

Polonya Cumhurbaşkanı Leh Kaçinski daha önce verdiği bir demeçte, İrlanda'nın reddetmesinden sonra kendisinin anlaşmaya imza atmasının anlamsız olacağını belirterek, 27 üye ülkenin anlaşma metni üzerinde uzlaşması gerektiğini vurgulamıştı.

Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine en çok karşı çıkan Fransa, bir yıl boyunca iddialı hazırlandığı Avrupa Birliği dönem başkanlığına bugün, İrlanda'nın Lizbon Anlaşması'na verdiği "hayır" yanıtının gölgesinde devralıyor. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, göreve almadan birgün önce, Avrupa'nın küreselleşme karşısında gereken yapısal dönüşümü gösteremediğini belirterek, Birliği yönetme biçimini köklü biçimde değiştireceklerini söyledi. Bu arada bir grup iktidar partisi milletvekili, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği için referandum şartı getiren ancak Fransız Senatosu tarafından kaldırılan anayasa değişiklik maddesini yeniden gündeme getirmeye hazırlanıyorlar.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin seçilmesinin ardından bir yıldır hazırlıkları süren ve Türkiye'nin de dikkatle beklediği Fransa'nın Avrupa Birliği dönem başkanlığı bugün başlıyor. Paris sokakları törenler için hazırlandı, ünlü Eyfel Kulesi Avrupa bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı.

Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, kısa dün Eyfel Kulesi önündeki sembolik törende bir konuşma yaparak, görevi Slovenyalı meslektaşı Dimitrij Rupel'den devraldı. Cumhurbaşkanı Sarkozy ise, bugün Arc de Triomphe'da düzenlenecek bir törenle görevi resmen devralacak.

Dün France3 televizyonuna çıkarak dönem başkanlığı hedeflerini anlatan Sarkozy, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından "barış" misyonu ile kurulan Avrupa Birliği'nin, döneminde başarılı olduğunu ancak günümüzdeki gelişmeleri takip etmekte yetersiz kaldığını öne sürdü.

İrlanda'nın Avrupa Anayasası'nı reddetmesi nedeniyle bir yıldır iddialı biçimde hazırlandığı dönem başkanlığına kriz içinde giren Sarkozy, Birliğin küreselleşme ile değişen ihtiyaçlara yanıt veremediğini söyledi. Mevcut yapısıyla Avrupa'nın işleyemeyeceğini ve her geçen gün birliğin daha da kötüye gittiğini Sarkozy, böyle giderse daha çok Avrupalı'nın birlikten ümidi keserek ulusal politikalara dönülmesini savunacağı" uyarısında bulundu. Sarkozy biran evvel önlem alınması ve köklü değişiklikler yapılamsı gerektiğini vurguladı.

Dönem başkanlığına kriz atmosferinde giren Fransa, elindeki önemli dosyalarla ilgili somut adımlar atmakta kararlı görünüyor. Sarkozy, 11 Temmuz'da İrlanda düğümünün çözümü için Dublin'e gidiyor. Ardından, 13 Temmuz'da da Paris'te düzenlenecek ve 43 ülkenin katılması beklenen "Akdeniz için Birlik" projesini hayata geçirecek. Bunun yanısıra, göçmenlik için Avrupa Paktı'nı uygulamaya koymak, küresel ısınmaya karşı karbondioksit gaz salımını aşağı çekmek, Avrupa Ordusu'nu kurmak ve Avrupa ortak tarım politikasını değiştirmek Fransa'nın öncelikli hedefleri olacak.

Öte yandan Fransa'da yaşanan diğer bir gelişme de, en az Fransa'nın dönem başkanlığı kadar Türkiye'yi yakından ilgilendiriyor. Fransa parlamentosu'nda Türkiye'nin AB üyeliğine referandum şartı getiren düzenleme, başka bir kılıfla yeniden gündeme getiriliyor. Anayasa değişiklik paketini görüşen Parlamento'da kabul edilen ancak Senato'da ezici bir oy çokluğu ile metinden silinen düzenlemeye kızan 55 UMP'li milletvekili Senato'yu bir mektupla kınadı. UMP Genel Başkanı Patrick Deveciyan ve milletvekilleri Frederic Lefevre ve Richard Mallie yeni bir önerge hazırladılar. Önergeyle, referandum için Cumhurbaşkanı'nın istediği dışındaki diğer alternatifin, yani parlamentonun ya da belli sayıda seçmenin referandum çağrısı için aranan imza sayısı aşağı çekilerek, referanduma gidişin kolaylaştırılması düzenleniyor. Böylece Sarkozy'nin ardından gelecek Cumhurbaşkanı Türkiye konusunda referanduma gitmek istemezse, parlamentoya «referanduma gitme kolaylığı » sağlamayı hedefleniyor. Önerge, reform paketinin 8 Temmuz'da Parlamento'da başlanacak ikinci tur görüşmelerde gündeme getirilecek.


XS
SM
MD
LG