Erişilebilirlik

1 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


Washington Times AKP hakkında açılan kapatma davasını, ordunun desteklediği laik çevrelerle, İslamiyet ve demokrasinin uyumlu olduğunu düşünenler arasındaki mücadelenin bir yansıması olarak değerlendiriyor. Haberde, ekonominin daha fazla etkilenmemesi için AKP’li liderlerin, davanın bir an önce sonuçlanmasını istediği belirtiliyor:

“Genellikle diğer ülkelerdeki siyasi tartışmalarla ilgili yorum yapmaktan kaçınan Bush yönetimi, Türkiye’deki gelişmelerden rahatsızlık duyduğunu ifade etti. Dışişleri bakan yardımcısı Matthew Bryza, ‘siyasi bir tartışmanın bir partinin kapanmasıyla çözülmesi talihsizlik olur’ dedi. Avrupa Birliği de iktidardaki AKP’ye yönelik suçlamaların mahkemede değil mecliste ifade edilmesi ve kararın mahkemeden değil sandıktan çıkması gerektiğini vurguladı. AKP, Gül ve Erdoğan’ın liderliğinde, modern Türkiye’de iktidardaki laik yapılanmanın gücüne karşı, şimdiye kadar hiçbir partinin yapamadığı ölçüde meydan okudu.”

USA Today Irak’ta son dönemde askeri alanda önemli gelişmeler kaydedildiğini hatırlatıyor. Ancak gazete, Amerika’nın bu başarıları kalıcı bir kazanıma dönüştürecek stratejik bir planı olmadığını belirtiyor:

“Irak’taki sorunların hepsinin şu ana kadar çözülmüş olması gerektiğini veya Amerikan birlikleri çekilirken çözülmüş olacağını düşünmek saflık olur. Irak hala fazlasıyla aşiret yapısına dayanıyor, çok karmaşık ve demokrasinin henüz gelişmeye başladığı bir ülke. Bütün bunlara rağmen eğer Amerika Irak savaşının Vietnam’daki gibi bitmesini istemiyorsa, ki bu mümkündür, en azından yetkin bir Irak ordusu ve yönetimi üstlenecek kapasitede bir Irak hükümeti gerekiyor. Verilen kayıp sayısının azalmasına rağmen, bu hedefe ulaşılması hala çok uzakta görünüyor ve bu da Irak’tan kısa bir süre içinde çekilme konusunda soru işaretlerine yol açıyor.”

Washington Post Başkan Bush’un, görevden ayrılmadan önce Polonya ve Çek Cumhuriyeti ile füze savunma sistemi konusunda bir anlaşmaya varmak istediğini yazıyor. Yapılan yorumda, yönetimin bu konudaki ısrarcı tavrının Amerika ile Polonya ve Çek Cumhuriyeti arasındaki ilişkileri de gerdiği vurgulanıyor:

“Yapılacak en doğru şey, bu sorunun çözümünü yeni yönetime bırakmaktır. Temsilciler Meclisi ve Senato, doğru bir karar alarak, füze savunma sistemine kaynak ayrılmasını savunma bakanının bu sistemin gerekli testleri geçtiğini açıklamasına bağlayan bir düzenlemeyi kabul etti. Söz konusu testler 2010 yılına kadar sürecek. Avrupa’da bir füze savunma sistemi kurulması, ancak bu sistemin etkinliğinin kanıtlanması durumunda anlamlı olabilir. Ama şimdi Bush yönetimi, ne pahasına olursa olsun bu sistemi kurmak düşüncesinden vazgeçmelidir.”

New York Times Zimbabwe’de devlet başkanı Robert Mugabe’nin kazandığı açıklanan seçimin adil ve demokratik olmadığını belirtiyor. Gazete, Afrika ülkelerinin artık gelişmelere seyirci kalmaktan çıkmasını ve Mugabe’ye karşı harekete geçmesini istiyor:

“Zimbabwe ve halkı, Mugabe’nin elinde can çekişiyor. Ekonomi çöküyor, enflasyon hızla yükseliyor, açlık etkisini artırıyor ve hükümet sadece diktatörün işbirlikçilerini ödüllendirip muhalifleri öldürmeye yarıyor. Zimbabwe’de seçmenlerin gerçek iradesini yansıtmasına olanak tanıyacak bir geçiş hükümeti kurulmalıdır. Seçimler adil bir biçimde yeniden yapılmalıdır. Zimbabve’nin bütün bölgeyi istikrarsızlığa sürüklenmesini önleyecek olanlar da Afrikalı liderlerdir.”

XS
SM
MD
LG