Erişilebilirlik

Crocker: 'İran'la Yeni Görüşmeler Yapabiliriz'


Amerika’nın Irak Büyükelçisi Ryan Crocker Irak’taki durum konusunda İran’la yeni görüşmeler yapılabileceğini bildirdi. Büyükelçi Crocker, belli koşullar altında İranlı yetkililerle daha fazla görüşme yapmaya hazır olduğunu belirtti:

"Sadece görüşmüş olmak için değil, belli bir amaçla görüşme yapmak önem taşıyor. Durumu düzeltmeye ve bir miktar ilerleme sağlayacağımıza inandığımızda, görüşmenin zamanını belirleriz."

CNN televizyonuna konuşan Amerika’nın Bağdat büyükelçisi, İran’ın Irak üzerindeki nüfuzunun zayıflamakta olduğunu belirtti. Büyükelçi bunun, büyük ölçüde Tahran’ın desteklediği militanlara karşı kaydedilen bir dizi başarıdan kaynaklandığını savundu:

"Irak güvenlik kuvvetlerinin, milisleri sokaklardan çekilmeye zorlamasından sonra aşırı görüşlü militanların faaliyetleri de önemli ölçüde azaldı."

Büyükelçiye, bir süre önce New Yorker dergisinin, Amerika’nın İran’da gizli operasyonlarının arttığı yolundaki haberi soruldu. Büyükelçi Crocker, haberi görmediğini kaydetmekle birlikte, Amerikan kuvvetlerinin İran sınırından içeri girerek, Devrim Muhafızları’nın aranan üyelerini sorguya çekmek üzere Irak’a götürdüğü iddiasını yalanladı.

Ancak New Yorker dergisindeki haberin yazarı Seymour Hersh, büyükelçinin yalanlamasının kendisini şaşırtmadığını, çünkü diplomatların bu uygulamadan haberdar olmadıklarını söyledi. Hersh, Başkan’ın isteği üzerine Amerikan Kongresi’nin onayladığı bu uygulama hakkında, büyükelçilerin fazla bilgi sahibi olmadıklarını kaydederek şöyle konuştu:

"Bu da, İran hükümetine yapılan yoğun baskıların bir başka örneği oluyor."

Öte yandan, Irak savaşının başlarında yapılan hatalar hakkında ordu tarihçilerinin yayınladığı rapora, Bush yönetimi henüz yanıt vermedi.

XS
SM
MD
LG