Erişilebilirlik

27 Haziran Amerikan Basınından Özetler


New York Times Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerini açıklamasını ve Yongbyon nükleer reaktörünün soğutma kulesini yıkma kararını şüpheyle karşılıyor. Ancak gazete, yine de Pyongyang yönetiminin önemli bir adım attığını vurguluyor ve Başkan Bush'un Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımları hafifletme kararını destekliyor:

Kuzey Kore'nin gerçekten de nükleer silah programından vazgeçme yönünde stratejik bir karar mı verdiği yoksa hala Amerika'ya ve müttefiklerine karşı zaman kazanmaya mı çalıştığı henüz belirsiz. Perşembe günü kaldırılan yaptırımlar Kuzey Kore açısından büyük bir sembolik önem taşıyor ancak bu yaptırımlar gerektiğinde tekrar uygulamaya konabilir. Bush yönetiminin altı yıl boyunca Kuzey Kore'yle müzakere yapmayı reddetmesi bu ülkeyle gerginliğin artmasına ve en az altı nükleer silah daha yapacak plütonyum üretmesine yol açtı. Umarız Bush yönetimi Kuzey Kore'yle yaşadığı bu deneyimden İran için gerekli dersleri çıkarır.

USA Today de Kuzey Kore'nin nükleer programı konusunda şimdiye kadar verdiği sözleri tutmadığını hatırlatıyor ve nükleer programını açıklamasını şimdiye kadar atılmış en olumlu adım olarak görüyor. Ancak gazete, bu adımın yeterli olmadığını da ekliyor:

Kuzey Kore'nin şimdiye kadar verdiği sözleri tutmamış olmasına rağmen, bu ülkeyle temas kurmak kurmamaktan iyidir. Başkan Bush geç de olsa bunun farkına vardı ve şer ekseni söyleminden vazgeçerek başarı şansı daha yüksek olan diplomatik yöntemi tercih etti. Nükleer programını bir ihraç maddesi olarak gören ancak ekonomik sıkıntılar yaşayan Pyongyang'ın mali destek ve uluslararası saygınlık karşılığında bu tavrını değiştirip değiştirmeyeceğini görmek gerekiyor. Nükleer bağımlısı Kuzey Kore'nin iyilerin safına geçtiğini söylemek için henüz erken ancak gelen haberler ihtiyatlı bir iyimserlik yaratıyor.

Christian Science Monitor Rusya ile Gürcistan arasında muhtemel bir savaşın petrol fiyatlarındaki artışı körükleyeceği görüşüne yer veriyor. Yapılan yorumda Amerika ve Avrupa Birliği'nin arabulucu olarak devreye girmesi isteniyor:

Amerika ve Avrupa Birliği savaşın doğuracağı risklerin farkına vararak bunu önlemek için Rusya ve Gürcistan'la temasa geçmelidir. Bunun için de Birleşmiş Milletler'deki Gürcistan'ın Dostları grubunu canlandırmalı, Türkiye ve Ukrayna gibi Karadeniz ülkeleriyle bağlantı kurmalıdır. Amerika ve Avrupa Birliği, Abhazya'nın yeniden yapılanması için ciddi bir destek vermelidir. Gürcistan ordusunun eğitimi, donatımı ve tatbikatlar düzenlenmesi gibi konularda Amerika'nın ve NATO'nun daha aktif hale gelmesi, Gürcistan'ın NATO üyeliği için eylem planının hayata geçirilmesi bu ülkenin Abhazya ile sorunlarını çözmesinde daha cesur adımlar atmasını sağlayacaktır.

Los Angeles Times Anayasa Mahkemesinin Washington Belediyesinin 32 yıldır uyguladığı silah taşıma yasağını kaldırmasına tepki gösteriyor. Gazete, verilen kararda silah taşıma hakkının sınırsız olmadığı yönündeki uyarının da altını çiziyor:

Belki mahkemenin bu konuyu gündemine alması kaçınılmazdı. Washington'da kanuna saygılı vatandaşların silah bulundurmasını yasaklayan düzenleme, bu konudaki anayasa maddesini yeniden gündeme almak isteyen hukukçular açısından çok iyi bir mazeret oluşturuyordu. Anayasa Mahkemesinin verdiği bu karar, silahlı şiddet olaylarını azaltmak isteyen Kongre üyelerinin hayatını gereksiz biçimde zorlaştırdı. Ancak çıkan karar daha da kötü olabilirdi.

XS
SM
MD
LG