Erişilebilirlik

Berlin'de Filistin Destek Konferansı


Filistin Sivil Güvenlik ve Hukuk Üstünlüğüne Destek Konferansı Berlin’de yapıldı. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ali Babacan temsil etti.

Filistin devletinin siyasi ve ekonomik açıdan gelişebilmesi için gerekli adımları koordine etmeyi amaçlayan Berlin Konferansı, geçen 2007 yılında ABD’deki Annapolis’de, ardından Paris’de gerçekleşen Donörler Konferanslarının devamı niteliğinde. Ortadoğu'daki barış süreci için çaba gösteren devletlerin davet edildiği konferansa, aralarında. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ev sahibi Almanya'nın Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve Orta Doğu özel temsilcisi Tony Blair’de olmak üzere 20'si Dışişleri Bakanları düzeyinde toplam 50 ülkeden temsilci katıldı.

Konferansın açılışını yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel Filistin devletinin hızlı bir biçimde kurulması için uluslararası desteğin sürmesi çağrısında bulundu ve Almanya’nın Ortadoğu’daki barış sürecine katkısını vurguladı. ABD Dışişleri Bakanı Rice’da, uluslararası kamuoyunun, Filistin'e vereceği sürekli ve fedakar desteğin çok önemli olduğunu, barış fırsatının kaçırılmaması gerektiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Ali Babacan ise, Türkiye’nin Filistin sorununun çözümüne ve İsrail'le güvenli sınırlar içinde yanyana yaşayacak bir Filistin devletinin kurulmasına verdiği desteği teyid etti. Babacan, Türkiye’nin Ortadoğu’da kalıcı bir barış için en önemli destekçilerden biri olduğunu belirtti.

Uzun bir süreden beri Filistin'e insani yardım dahil, çeşitli alanlarda destek veren Türkiye'nin Filistin polisini eğitim, Batı Şeria'da sanayi bölgesinin kurulması gibi projeleri bulunuyor. Konfereransı izleyen diplomatlar, katılımcıların Batı Şeria'da sivil polis örgütünün oluşması ve adli makamların kurulması konusunu ağırlıklı olarak ele aldıklarını ve toplam 156 Milyon Euro kaynak tahsis edildiğini belirtiyorlar. Söz konusu para, yeni polis karakolları ve mahkeme binalarının inşaası gibi somut projelerde kullanılacak ve önümüzdeki üç yıl içinde Filistin’e aktarılacak. Ancak yardım paketinin Hamas'ın kontrolündeki Gazze Şeridi'ni kapsamadığı da bildiriliyor.

Dışişleri Bakanı Babacan, konferansın ardından İstanbul’a döndü, Babacan yarın Afrika Birliği Zirvesine katılmak üzere Mısır’a gidecek.

Berlin muhabirimiz Cem Dalaman'ın haberini yukarıdak bağlantıdan dinleyebilirsiniz.İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG