Erişilebilirlik

20 Haziran Amerikan Basınından Özetler


New York Times Afganistan'da 50 bin NATO askerine ve Afgan ordusuna rağmen Taliban ve El Kaide'nin yeniden güç kazandığını belirtiyor. Gazete, Bush yönetimini de bu tehdit karşısında kapsamlı bir strateji geliştirmemekle suçluyor:

Başkan Bush, Afganistan-Pakistan sınırının her iki tarafında da kendisini hissettiren El Kaide-Taliban tehdidine karşı, görüş ayrılıklarını bir kenara iterek, Avrupalı, Afgan ve Pakistanlı liderlerle birlikte kapsamlı bir askeri ve siyasi strateji geliştirmelidir. Geçen hafta, Afganistan'a milyonlarca dolar daha bağış yapma sözü veren ülkeler, Karzai yönetimine yolsuzlukla mücadele konusunda baskı yapmalıdır. NATO üyeleri de Afganistan'daki asker sayısını artırmalıdır. Afganistan'daki birliklerinin nerede ve ne tür operasyonlara girebileceği konusunda anlamsız sınırlamalar koyan NATO üyeleri bu sınırlamaları kaldırmalıdır.

Boston Globe İsrail ile Hamas arasındaki ateşkesin, iki devletli kalıcı bir çözüme kapı aralayabilmesi için tarafların daha fazla çaba harcaması gerektiği görüşünde. Yapılan yorumda, ateşkesin kısa vadede hem Hamas'ın hem de İsrail'in çıkarlarına uygun olduğu vurgulanıyor:

Hamas'ın, sınır geçişlerini mümkün kılacak ve Filistin devlet başkanı Abbas'la ilişkilerin düzelmesini sağlayacak bir ateşkese siyasi açıdan ihtiyacı var. İsrail de, Abbas'la bir çerçeve anlaşmasına varmak için yürüttüğü görüşmelerin yanı sıra, Türkiye aracılığıyla Suriye'yle yürüttüğü barış görüşmelerinin de devam etmesi için sakin bir sürece ihtiyaç duyuyor. Amerika açısından bakıldığında ise, Bush yönetiminin bütün bu müzakere süreçlerini kenardan seyrediyor olmak hoş bir durum değil. Yeni başkan, Amerika'nın Ortadoğu'daki en önemli arabulucu olmasını ne kadar kısa sürede sağlarsa o kadar iyi olur.

Christian Science Monitor Başkan Bush'un açık denizde petrol çıkarma yasağını kaldırma kararının, petrolde bugün yaşanan sıkıntılara bir çözüm olmayacağını savunuyor. Gazete, açık denizlerden çıkarılacak petrolün ancak 2030 yılında tüketime sunulabileceği hatırlatıyor:

Enerji konusundaki genel tabloya bakıldığında bugün yaşanan ekonomik kaygılar, resmin küçük bir parçasını oluşturuyor. Resmi tahminlere göre, açık denizlerden çıkarılacak petrol, bugünkü tüketim hızı devam ederse, en fala on yıllık ihtiyacı karşılayabilir. Enerji güvenliğinin sağlanmasının yolu tüketimi artırmaktan değil, tasarrufu ve verimliliği artırmaktan, petrol dışındaki enerji kaynaklarına yatırım yapmaktan geçiyor. Enerji güvenliğinin sağlanması, petrol bittikten sonraki sürece hazırlanmaktan geçiyor. Kısa vadede benzin fiyatlarının düşmesini sağlamayacak bir biçimde açık denizlerdeki petrolü çıkarmak için acele etmek, boşa çaba harcamaktır.

Washington Post Demokrat Parti başkan adayı Barack Obama'nın seçim kampanyası sırasında kamu fonlarını kullanmayacağı yönündeki açıklamasını eleştiriyor. Gazete, bu kararıyla sınırsız özel bağış toplama imkanına kavuşan Obama'nın, daha önce kamu fonlarını kullanma sözü verdiğini hatırlatıyor:

Obama, ilkelerini ve verdiği sözleri siyasi hesapların üstünde tutarak farklı bir politikacı olduğunu gösterme imkanına sahipti. Ancak farklı bir tercihte bulundu. Bunun nedeni de anlaşılabilir. Böylece çok daha fazla para toplayabilecek. McCain ise, federal fonlara ihtiyacı olmadığını görene kadar ikili bir tavır sergiledi. Obama, hala adaylık mücadelesi verirken, o dört aylık bir zaman avantajına sahipti. Elbette politikacılar, siyasetin gerektirdiklerini yapacaklar. Ama bunu yaparken, bizim de eleştirme hakkımıza saygı duymalılar.

XS
SM
MD
LG