Erişilebilirlik

Savaşlarda 50 Yılda Beş Milyon Ölü


Yeni bir araştırma son 50 yıl içinde savaşlarda ölenlerin sayısının resmi rakamların üç misli üzerinde olduğunu gösteriyor. Uzmanlara göre aradaki farkın nedeni savaş kayıplarını belirlemede yeni bir yöntem kullanılması.

Sonuçları yeni açıklanan araştırmaya göre 1955’le 2002 yılları arasında 13 ülkede toplam 5 milyon 400 bin kişi çeşitli çatışmalarda hayatını kaybetti. Bu sayı, resmi rakamlardan üç misli fazla. Araştırmacılara göre sadece Vietnam savaşı 3 milyon 800 bin kişinin hayatına mal oldu.
Boston’daki Brigham Hastanesi doktorlarından Ziad Obermeyer araştırma yapılan her ülkede resmi rakamların gerçek sayının üçte biri kadar olduğunun saptandığını söyledi.

Doktor Obermeyer’e göre rakamların farklı olmasının nedeni farklı metotlar kullanılması. Savaşlardaki can kaybının genellikle gazete haberleri ve görgü tanıklarından elde edilen bilgelere dayandığına dikkati çeken Doktor Obermeyer, bu iki kaynağın da tarafsız olmadığı, dolayısıyla rakamların güvenilemeyeceği görüşünde. Doktor Obermeyer ve meslektaşlarının geliştirdiği ölü sayısı savaş sırasında değil savaştan sonra belirleniyor. Kaynağı ise Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütün bulguları. Örgüt, çatışmalara sahne olan ülkelerde barış sağlandıktan sonra geniş çaplı araştırmalar yapıyor. Geleneksel anketin yanısıra ailelere tek tek savaşta yakınlarını kaybedip etmedikleri de soruluyor. Doktor Obermeyer’e göre, barış zamanında sağlanan bulguları resmi rakamlara entegre etmek, rakamların siyasi nedenlerle çarpıtılmasını önlüyor ve çok daha doğru sonuçlar alınmasını mümkün kılıyor.

Doktor Obermeyer, askeri komutanlar, politikacılar ve daha da önemlisi halk için gerçek ölü sayısını bilmenin hayati önem taşıdığı, çünkü çoğu zaman savaşların gerçek yüzünün, acı sonuçlarının gizlenmeye çalışıldığını söylüyor.

Doktor Oberleyer’e göre gerçek kayıpların bilinmesinin başka bir yararı da askeri teknolojide kaydedilen gelişmelerden ötürü modern savaşlarda ölü sayısının giderek azaldığı iddiası. Sonuçları İngiliz Tıp dergisi British Medical Journal’da yayınlanan araştırmaya göre savaşta ölenlerin önemli bir bölümü 15-44 yaş grubundan. Savaş kayıplarının yüzde 25’ini ise kadınlar oluşturuyor. Uzmanlara göre resmi rakamların yeni metotla değerlendirilmesinden çıkan en önemli sonuç savaşlarda ölen her askerle birlikte en az bir sivilin de ölmesi. Savaş ayrıca yüz binlerce kişinin sakat kalmasına da yolaçıyor ki başlıca sorumlusu geride mayınlar.

XS
SM
MD
LG