Erişilebilirlik

19 Haziran Amerikan Basınından Özetler


Washington Post, İsrail’in Hamas’la ateşkes yaparak kötünün iyisini tercih ettiğini yazıyor. Gazete, ateşkesle İsrail’in Hamas yönetimini bir biçimde tanımış olduğunu belirtiyor ve bunun da Filistin Lideri Mahmud Abbas’ın Hamas karşısındaki durumunu zayıflattığını vurguluyor:

“İsrail Başbakanı Olmert ve Filistin Lideri Abbas, şimdi Hamas’ın Yahudi devletine karşı sonsuza kadar direnme anlayışına alternatif oluşturacak bir barış anlaşması için çaba harcamalıdır. Ancak, karıştığı skandallar nedeniyle siyasi gücü azalan Olmert, Kudüs’ün statüsü gibi konularla uğraşmak yerine Hizbullah’la esir değişimi yapmak, Suriye ve Lübnan’la barış görüşmelerini yürütmek gibi konulara öncelik vermeyi tercih ediyor. Hem İsrail hem de İran destekli düşmanları, yeni Amerikan başkanını beklerken konumlarını güçlendirecek manevralar yapıyorlar. Taraflar henüz bölgeyi tehdit eden büyük bir çatışmanın yaşanması ihtimalini ortadan kaldırmış değil. Yapılanlar şimdilik sadece bu çatışmayı ertelemeye yarıyor.”

New York Times, Başkan Bush’un açık denizde petrol arama ve çıkarma faaliyetleri üzerindeki yasağı kaldırma girişimini eleştiriyor. Gazete, bu kararın benzin fiyatlarını düşürmeyeceğini; sadece büyük petrol şirketlerine yarayacağını savunuyor:

“Aslında bu kararın temel mantığı, bir dizi hatalı varsayıma dayanıyor. Bunlardan biri de, dünya petrol rezervinin sadece yüzde üçüne sahip olan ama dünya petrol üretiminin yüzde 25’ini tüketen Amerika’nın bu yöntemle bütün sorunlarından kurtulacağı düşüncesidir. Aslında açık denizden çıkarılabileceği hesaplanan 89 milyon varil petrolün yüzde 80’i zaten kullanıma açık durumda. Bunun da büyük bir kısmı Meksika Körfezinde ve Alaska açıklarında bulunuyor. Yani petrol şirketlerinin yeni kaynaklara ihtiyacı yok. Ama buna karşılık, sondaj izni aldıkları topraklarda yeterince çaba harcamadıkları da ortada. Enerji sektörünün elindeki sondaj yapılabilir alanlar göz önüne alındığında, açık denizlerdeki petrol yasağının kaldırılmasına hiç gerek olmadığı anlaşılacaktır.”

USA Today, Pakistan’ın nükleer bombasının babası olarak bilinen Abdülkadir Han’la bağlantılı nükleer kaçakçılıkla ilgili ortaya çıkan yeni bilgilerin Amerika’nın ulusal güvenliğini tehdit ettiği görüşünde:

“Ele geçirilen kanıtlar nükleer bomba yapımıyla ilgili bilgilerin kolaylıkla ulaşılabilir olduğunu gösteriyor. Ancak kanundışı rejimlerin ve teröristlerin nükleer bomba yapmak için bu bilgilerin yanı sıra zenginleştirilmiş uranyuma da ihtiyacı var. Bu da İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmak, Kuzey Kore’nin nükleer programına son vermek ve eski Sovyetler Birliği’nin nükleer malzemelerini güvenceye almak konusunda hassas davranılmasını gerektiriyor. Ancak nükleer kaçakçılığa bulaşan insanlar da, Abdülkadir Han’dan çok daha sert biçimde cezalandırılacaklarını bilmelidirler.”

Boston Globe, Burma’da cunta yönetimine karşı mücadele veren Nobel ödüllü Aung San Suu Kyi’nin 63. doğum gününde Dışişleri Bakanı Condoleezaa Rice’ın Birleşmiş Milletler’de kadına karşı şiddeti konu alan bir oturuma başkanlık yapacağını hatırlatıyor. Gazete, Rice’a Burma’daki cunta yönetimine karşı daha sert tavır izlenmesi çağrısında bulunuyor:

“Burma’daki cunta yönetimi, Nergis tayfunundan etkilenen iki milyon kişiye yardım ulaştırılmasını engelliyor. Bunların arasında tıbbi bakıma ihtiyaç duyan 35 bin hamile kadın da var. Cuntanın bu kadınları da görmezden gelmesi, aslında bir suçtur. Cunta lideri Than Shwe, son elli yılda işledikleri toplu katliamlar nedeniyle Lahey’deki Uluslararası Mahkemede yargılananlar gibi, suçlu muamelesi görmelidir. Bu gerçekleşinceye ve demokrasi yanlısı lider Aung Suu Kyi serbest bırakılıncaya kadar bütün dünya cunta yönetimine yasa dışı bir yönetim olarak davranmalıdır.”

XS
SM
MD
LG