Erişilebilirlik

17 Haziran Amerikan Basınından Özetler


Boston Globe yazarlarından H. D. S. Greenway, Türkiye’de demokrasinin devletin tehdidi altında olduğunu ileri sürüyor ve AKP hükümetini devletin çizdiği sınırdan daha demokratik bir hükümet olarak tanımlıyor:

Eğer demokratik yöntemlerle seçilmiş ılımlı bir dinci parti zorla kapatılacaksa, eğer seçim sandığı bir kenara bırakılacaksa, ılımlı İslam’ın ne gibi bir umudu olabilir? Erdoğan’ı ve partisini yasaklamak, daha az demokratik olan bir çok Müslüman ülkede olduğu gibi, muhalifleri siyasi arenadan dışlayarak camiye yönlendirmek anlamına gelecektir.

Christian Science Monitor İrlanda halkının Lizbon Antlaşmasına “hayır” demesinin Avrupa Birliği’nde hayal kırıklığı yarattığını belirtiyor. Daha önce de Fransız ve Hollandalı seçmenlerin Avrupa Anayasasını reddettiğini hatırlatan gazete, İrlanda’da alınan sonucun umut kırıcı olmaması gerektiğini savunuyor:

“Referandum sonucu, antlaşmaya karşı çıkanların istismar ettiği, egemenliğin kaybedilmesi korkusundan kaynaklanıyor. Ancak bu korkunun da siyasi bir gerçeklik payı var. Bu sonuç, Avrupa Birliği yöneticilerinin halkın onayını almadan hızlı bir biçimde ikinci bir antlaşma hazırlamasına duyulan tepkinin bir yansıması. Seçmenlerin büyük bir kısmı antlaşmayı anlamadıklarını söylediler. Bu da Avrupalı yöneticilerin eksikliğidir.”

USA Today gazetesi Irak’ta güven ortamının sağlanmasına paralel olarak Avrupa ve Asya firmalarının bu ülkeye yönelik yatırımlarına hız verdiğini yazıyor. Gazetenin haberinde, yabancı firmaların Irak’ta bu yıl içinde 500 milyon dolarlık anlaşmalar imzaladığı ve yıl sonuna kadar bir milyar dolarlık yeni yatırım beklendiği belirtiliyor:

“Resmi bir ziyaret için Washington’da bulunan Irak dışişleri bakanı Hoşyar Zebari, Amerikan firmalarının Irak pazarına girmeden önce güvenliğin daha da artırılmasını beklediğini söyledi. Rus ve Türk firmaların halen Irak’ta etkin olduklarını hatırlatan Zebari, “onlar risk alıyor ve risk almadan kazanç olmaz” diye konuştu. Çin, bu yıl içinde Irak’a yaptığı ihracatı ikiye katladı, Amerika ve Türkiye’nin ardından Irak’ın en büyük üçüncü ticaret ortağı haline geldi.”

New York Times Sudan’ın Darfur bölgesindeki soykırımın hala sürdüğünü belirtiyor ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini yavaş davranmakla suçluyor:

“Başta Çin olmak üzere Güvenlik Konseyi’nde bazı ülkeler, soykırımı durdurma konusundaki vicdani ve hukuki sorumluluklarını yerine getirmek yerine ekonomik çıkarlarını öne çıkardılar.. Darfur’da durum henüz tamamen umutsuz değil. Ancak uluslararası toplumun daha kararlı hareket etmemesi halinde bütün umutlar yok olabilir.”


XS
SM
MD
LG