Erişilebilirlik

11 Haziran Amerikan Basınından Özetler


USA Today, İran’a yönelik askeri müdahale tehditlerinin durumu daha da kötüye soktuğunu belirtiyor ve Tahran’a karşı bütün diplomatik yöntemlerin kullanılması gerektiğini savunuyor:

“İran’a karşı düzenlenecek bir saldırı, petrol fiyatlarını daha da yükseltecektir. Böyle bir saldırı İran’la Amerika arasındaki soğuk savaşı, İran’ın Irak, Lübnan ve Filistin’deki yandaşlarının da dahil olacağı sıcak bir çatışmaya dönüştürecektir. Askeri müdahale seçeneği masada kalmalıdır ancak seçenekler listesinin ilk sırasında olmamalıdır. Eğer diplomatik seçenekler tükenirse, İran’a saldırmanın mı yoksa İran’ın nükleer silah sahibi olmasının mı daha kötü olacağı noktasında bir karar vermek gerekebilir. Ancak henüz o noktada değiliz.”

Christian Science Monitor, çeşitli ülkelerin benzin fiyatlarına uyguladığı sübvansiyonun talebi ve dolayısıyla benzin fiyatlarını artırdığı görüşünde. Gazete, sübvansiyonlara harcanan paranın 2008 yılında 100 milyar Dolar’ı bulacağını kaydediyor ve bu paranın petrole bağımlılığı azaltacak önlemler için harcanması çağrısında bulunuyor:

“Bazı ülkeler, bütçelerine getirdiği yük nedeniyle, sokak gösterilerine rağmen akaryakıttaki sübvansiyonları azaltıyor. Bu yıl petrol talebinin % 10 ila 15 oranında arasında artması beklenen Çin’de ise hükümet fiyat denetimine son vermeye yanaşmıyor. En fazla sübvansiyonu ise başta Körfez ülkeleri olmak üzere petrol üreten ülkeler uyguluyor. Avrupa’da akaryakıt üzerindeki vergilerin azaltılması yönündeki baskılar artıyor. Senatör McCain de, bu yaz benzin vergilerinin geçici olarak askıya alınmasını önerdi. Böyle bir adım atılması büyük bir hata olur. Akaryakıt vergileri, hem petrol tasarrufuna hem de iklim değişikliğine yol çan sera etkisi yapan gaz emisyonlarının azalmasına yardımcı oluyor.”

Washington Post, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in gerilla savaşının tarihe karıştığını belirterek Kolombiya’daki FARC örgütüne silah bırakma çağrısı yapmasını siyasi bir manevra olarak yorumluyor. Gazete, FARC’ın Amerika’nın terör örgütleri listesinde yer aldığını hatırlatıyor:

“Chavez, demokratik bir yönetime karşı ayaklanan bir terör örgütüne destek vermenin sonuçlarından kaçınmak istiyor. Eğer FARC’a verdiği desteği sürdürürse, Chavez’in ve Venezüellalı üst düzey bazı yetkililerin Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın teröre destek verenler listesine alınması söz konusu olabilir. Chavez’in FARC’ın elindeki rehinelerin serbest kalmasını sağlayarak prestij kazanma hesabı da ihtimaller arasında. Nedeni ne olursa olsun, Che Guavera efsanesinin hala etkili olduğu bir bölgede Chavez’in silahlı devrimci hareketleri dışlaması olumlu bir gelişmedir. Eğer Chavez sözlerinin ardında durur ve FARC’a verdiği desteği keserse, gerillalar da kendilerini Chavez’in önerisine uymak zorunda hissedebilir.”

New York Times, Çin hükümetini, Pekin Olimpiyatları öncesinde gereksiz yasaklar getirmekle suçluyor. Gazete, açıklanan yasakların olimpiyat ruhuna aykırı olduğunu savunuyor:

“Çin, olimpiyatlara ev sahipliği yapabilmek için birçok vaatte bulundu. Ama şimdi verdiği sözlerin tam aksi bir tutum içinde. Çin’in bir yandan bütün dünyayı olimpiyatlara davet ederken bir yandan da ziyaretçilere ve kendi halkına en temel özgürlükleri yasaklaması, çelişkili bir tavır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Batılı ülkeler, Çin’e bütün dünyanın gelişmeleri yakından izlediğini ve ortadaki tablonun hiç de olumlu olmadığını hatırlatmalıdır.”

XS
SM
MD
LG