Erişilebilirlik

10 Haziran Amerikan Basınından Özetler


Washington Post gazetesi, İran’ın Suriye ile ittifakının bozulması durumunda Tahran’ın Ortadoğu’da ciddi bir güç kaybına uğrayacağını yazıyor. Gazeteye göre, İsrail ile Suriye arasındaki görüşmeler bu nedenle büyük önem taşıyor:

“Suriye, stratejik yönelimini değiştirmedikçe, İsrail halkı ve parlamentosu Golan’ın iade edilmesine karşı çıkacaktır. Beşar Esat, İran’la ittifakına ve Lübnan’daki faaliyetlerine öylesine dalmış durumda ki, bunu değiştirmesi artık neredeyse imkansız. Essad, görüştüğü bir İngiiz heyetine, İran’la ilişkilerini koparmasının, İsrail ile Amerika’nın ilişkilerini koparması kadar zor olduğunu söyledi. Eğer bu sözlerinde samimi ise, Türkiye’nin arabuluculuğuyla İsrail’le yürütülen görüşmelerden de bir sonuç çıkmasını beklememek gerekiyor.”

New York Times, İran’ın nükleer programına karşı Amerika ve müttefiklerinin askeri müdahale tehdidi yerine daha etkin yaptırımlar düşünmesi gerektiğini savunuyor. Gazete, başta başbakan Ehud Olmert olmak üzere İsrailli yetkililerin son dönemde İran’a karşı giderek artan tehditlerini son derece tehlikeli buluyor:

“Olmert, dikkatleri İran’a çekerek kendi yaşadığı siyası sorunları arka plana itmek istiyor olabilir. İran cumhurbaşkanı Ahmedinecad’ın yok etmekle tehdit ettiği İsrail’in bir an öne harekete geçme isteği de anlaşılabilir. Birleşmiş Milletler denetçilerinin son İran raporu, endişeleri daha da artırmış durumda. Ve eğer İran’a yönelik yaptırımlar ve teşvikler işe yaramazsa, bu ülkeyi hedef alan tehditlerin dozu daha da artabilir. Ancak Bush’la Olmert’in danışmanları birbirlerine ne anlatırsa anlatsın, İran’a karşı düzenlenecek bir saldırının sonu felaket olacaktır.”

USA Today gazetesi, benzin fiyatlarındaki artışın Amerika’yı petrol üretimini artırmaya zorladığı yorumunda bulunuyor. Gazete, bu nedenle tek başına bir çözüm olmasa bile doğal güzelliğiyle ünlü Alaska eyaletinde petrol arama çalışmalarına en kısa sürede başlanması gerektiğini ileri sürüyor:

“Alaska’nın ulusal parklarında petrol arama çalışmalarına başlamak, Amerika’nın petrol üreten ülkelere bağımlılığını azaltmayı amaçlayan uzun vadeli stratejinin sadece bir parçasıdır. Alternatif enerji kaynaklarını geliştirirken, petrol üretimini artırmak ve artan talebi karşılamak için atılması gereken adımlardan sadece biridir. Benzinin litresi bir buçuk dolara çıkıncaya kadar bir çok fırsat kaçırıldı. OPEC’in ve petrol şirketlerinin bu krizden çıkmasını beklemek de uzun bir zaman alacak. Bu nedenle çevreye zarar vermeyecek yeni teknolojilerle ülke içindeki kaynakları değerlendirmek en doğru yoldur.”

Boston Globe, Savunma Bakanı Robert Gates’in Amerikan ordusunun yanlışlıkla Tayvan’a nükleer füze parçası göndermesinin ardından Hava Kuvvetleri Komutanı ile Hava Kuvvetleri Bakanını görevden almasını destekliyor. Gazete, Gates’in bu kararının orduda standartları yükseltmeye yarayacağını belirtiyor:

“Amerikan ordusu, bir yandan iki ayrı cephede savaşıp bir yandan da Soğuk Savaş döneminden kalma nükleer silahlarla uğraşırken, üst yönetimindeki liderlik hatalarını kaldıramaz. Bu nedenle, Gates’in iki önemli yöneticiyi görevden alması güven verici bir adımdır. Eski Savunma bakanı Donald Rumsfeld, ordunun kapasitesi hakkında, “elinizde ne varsa onunla savaşırsınız” demişti. Gates’in standartları yüksek tutma konusundaki ısrarını bu şekilde yorumlamak da mümkün.”

XS
SM
MD
LG