Erişilebilirlik

Petrol Fiyatları ve Enflasyon


Yüksek petrol fiyatları, tüm dünyada enflasyon korkularını arttırıyor. Ekonomistler enflasyonun, sadece ulaşım ve taşımacılıkla sınırlı kalmayacağını tahmin ediyor. Petrolden üretilen bir çok kimyasal madde, günlük yaşamımızın her alanında kullanılıyor. Bu maddelerin fiyatı da her geçen gün artıyor.

Petrol fiyatları arttığı için, satın aldığımız her çeşit malın fiyatı da yükseliyor. Benzin ve yiyecek fiyatlarına ek olarak, petrol ve doğal gazdan üretilen öteki malların fiyatları da artıyor. Kimyasal madde üreten bir çok şirket, geçen hafta, petrol ve diğer ham maddelerin fiyatlarındaki artışa dayanarak, yüzde 20 zam yaptı. Houston’daki Rice Üniversitesi enerji bölümü profesörlerinden Ken Medlock, artık herkesi, süper marketlerde yüksek fiyatların beklediğini söylüyor: "Maliyet yükselmesinden kaynaklanan fiyat artışlarıyla karşı karşıya geldik. Üretim mallarının girdi fiyatları yükseliyor, maliyetler artıyor ve bu yüksek maliyet, sonunda tüketicilere yansıyor."

Evlerimizde kullandığımız bir çok madde petrolden üretiliyor. Benzin, yapıştırıcılarda ve yağlı boyalarda kullanılıyor. Plastik şişeler, fabrika halıları, yaraların üzerine sürdüğümüz alkol ve compact disclerin ana maddesi benzin. Birçoğumuz petrolün bu tür maddelerin üretiminde kullanıldığını bilmiyoruz.

Medlock şöyle diyor: "Rafinerilerde, bir varil petrol işlendiği zaman, bunun yüzde 45’i, yakıt olarak kullandığımız benzin olarak ortayı çıkıyor. Kalan bölümden, her gün kullandığımız çeşitli mallar üretiliyor."

Geçen hafta, Morgan Stanley finans şirketinden bir uzman, bir varil petrolün fiyatının, Amerikan bağımsızlık günü olan 4 Temmuz’a kadar 150 doların üzerine çıkacağını söyledi. Ken Medlock, petrol fiyatının, bir süre daha tırmandıktan sonra, talepteki azalma sayesinde düşeceğini tahmin ediyor. Uzman Amerika ve Avrupa’da ulaşımda kullanılan petrol miktarının azalmaya başladığına ve bazı Asya ülkelerinin petrol fiyatlarını desteklemeye son vermesinin, fiyatı gerileteceğine işaret ediyor. Bu ülkelerde petrol subvansiyonlarının, tamamen kaldırılmasa bile azaltılması, petrol kullanımının düşmesini sağlayacak. Bunun da, petrol fiyatlarındaki aşırı artışa son vermesi bekleniyor.

Yine aynı şekilde, Amerikan yönetiminin acil durumlarda kullanılmak üzere oluşturduğu petrol rezervine alımları azaltması da, fiyatı geriletebilir. 1970’li yıllarda yaşanan petrol krizlerinin sonucu olarak Amerika; Texas ve Lousiana eyaletlerinde, dev boyutlarda yeraltı depoları oluşturarak, acil bir durumda kullanılmak üzere, petrol rezervleri kurmuştu. Bu rezervlere günlük alımlar yavaşladı.

Medlock gelecek yıl bir varil petrolün fiyatının yüz doların altına düşmesini bekliyor. Buna rağmen uzman, tüm dünyada petrole talebin hızla artması yüzünden, üretimin kullanımdan daima daha düşük kalacağını, bu nedenle de fiyatların daha fazla düşmeyeceğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG