Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Yetki Çatışması'


Anayasa Mahkemesi’nin, üniversitelerde türbanın serbest bırakılmasını öngören Anayasa değişikliğini iptal kararının ardından ilk kez konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin erkler arasında yetki çatışmasına sürüklendiğini öne sürerken, ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP) hedef aldı. Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin türban kararını hangi anayasal gerekçelere dayandırdığını da açıklamasını isterken, “Kaynağını Anayasa’dan almayan karar kabul edilemez” çıkışında bulundu.

Anayasa Mahkemesi’nin türban kararına ilk tepkisini “Anayasa ihlali” çıkışıyla ortaya koyan iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), kararla ilgili yapılan ayrıntılı değerlendirmeyi Başbakan Tayyip Erdoğan aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı. Partisinin meclis grup toplantısında konuşan Erdoğan, TBMM’nin Türkiye’deki demokratik sistemde ne ifade ettiğine ağırlık verirken, “Meclis hiçbir gölgeyi kabul etmedi. Bundan sonra da kabul etmeyecek” çıkışında bulundu.

Partisinin sağduyu ve hukukun üstünlüğü ilkesine uygun hareket etmeye kararlı olduğunu vurgulayan Erdoğan, türbanla ilgili Anayasa değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne dava açan CHP’yi sert bir dille eleştirdi. AKP’nin mahkemeyi eleştiren sözlerini ‘yargıya müdahale’ olarak gören CHP’nin evrensel hukuka karşı siyaset izlediğini, erkler arasındaki dengeyi bozmak için fırsat kolladığını öne süren Erdoğan, Türkiye’nin erkler arası çatışma yaşamaya tahammülünün olmadığını söyledi. Erdoğan, Atatürk’ün ‘Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir’ sözünü sık sık tekrar ederken, Anayasa Mahkemesi’nin türban kararını “Temel hukuk kaynağımız Anayasadır. Her kişi ve kurum Anayasa’dan aldığı meşruiyetle hareket edebilir. Anayasa’ya dayanmayan karar anlam taşımaz” sözleriyle eleştirdi. Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin gerekçe açıklamadan türban kararı açıklamasının da ‘anlamsız’ olduğunu söyledi.

Erdoğan, kanun yapma yetkisinin Anayasa’ya göre sadece seçilmiş meclise ait olduğunu belirtirken, Anayasa Mahkemesi ve CHP’ye eleştirilerini “Kimse yasama yetkisini devredemez. ‘Ben yaptım oldu’ anlayışını demokrasi kaldırmaz. Bu anlayış demokratik rejimin kimyasını bozar. Yasama organı yanlış yaptığından yargıdan döner, olmadı önüne sandık geldiğinde milletten döner. Peki, yargı yanlış yaptığında nereden döner. Bu soru kamuoyunda tartışılıyor. Bunun nedeni CHP ve muhalefet zihniyetidir” sözleriyle ağırlaştırdı.

XS
SM
MD
LG