Erişilebilirlik

Toptan Anayasa Mahkemesi'ni Eleştirdi


Anayasa Mahkemesi'nin, türban düzenlemesini iptal ederek yetkisini aştığını savunan Meclis Başkanı Köksal Toptan, ''Yeni bir anayasa yapımı yanında belki çift kamaralı sistemi, yani senatoyu da tartışmalıyız'' dedi.

Kanunları şekil açısından inceleme yetkisi olan Anayasa Mahkemesi'nin esasla ilgili bir karar verdiğini söyleyen Toptan, “Yüksek mahkeme ilgili anayasa maddesini yorumlayarak bir sonuca varma yetkisinin ötesine geçmiştir. Bu kararla kuvvetler ayrılığı ilkesi sorgulanabilir hale gelmiştir. Böyle bir hal demokrasimizin gelişimi açısından kaygı vericidir” diye konuştu.

Toptan, Anayasa Mahkemesi'nin yetkilerini kısıtlamak için Anayasa değişikliğinin yanısıra Türkiye'de çift kamaralı sistemin oluşturulmasının da değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Toptan önümüzdeki günlerde parti liderleriyle bir toplantı yapmayı düşündüğünü de kaydetti.

Türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasını öngören Anayasa değişikliği teklifinin tümü 103 ret oyuna karşılık, 411 oyla 9 Şubat’ta TBMM’de kabul edilmişti. Teklifin mecliste kabul edilmesinin hemen ardından ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokratik Sol Parti (DSP) ile birlikte, teklifin ‘iptali veya yok hükmünde kabul edilmesi ve yürürlüğünün durdurulması’ istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne dava açmıştı.

Anayasa Mahkemesi, Anayasa’nın 2. maddesiyle düzenlenen ve değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek ‘laiklik’ ilkesine dikkati çekerek türban düzenlemesini iptal etmişti.

Baykal: 'Ortam Uygun Değil'

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından yaşanan tartışmalara son verilmesi çağrısında bulundu.

Baykal, şöyle konuştu: “Hiçbir şekilde böyle bir gerilim ortamında, özellikle yeni bir anayasa tartışmasına yönelmek, bu kızgınlıkların, küskünlüklerin, bu gerilim ve öfkenin egemen olduğu bir psikoloji içinde, ‘öyle ise biz size gösteririz’ dercesine yeni bir anayasa arayışına kalkmak, yapılabilecek en yanlış iştir. Bu bir hesaplaşma noktasına getirilirse bu hesaplaşma giderek toplumda derin bir ayrışmayı ve çatışmayı beraberinde getirir. Herkesin bundan uzak durması gerekir. Bu ortam anayasada değişiklik arayışı için uygun bir ortam değildir."

XS
SM
MD
LG