Erişilebilirlik

Fransa AB Dönem Başkanlığına Hazırlanıyor


Fransa 1 Temmuz’dan itibaren Avrupa Birliği dönem başkanlığını Slovenya’dan devralmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği açısından Fransa’nın dönem başkanlığına geçmesi son derece kritik bir önem taşıyor. Beklentiler Türkiye ile müzakerelerin kesilmemesi yönünde. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, yaklaşık 1 yıldır dönem başkanlığına yoğun bir biçimde hazırlanan Fransa’nın önceliklerini açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, seçildikten hemen sonra öncelikli hedefleri arasına “Fransa’nın Avrupa Birliği’ne daha güçlü bir dönüş yapacağını” koymuştu. Türkiye açısından Sarkozy’nin önemli söylemlerinden bir tanesi de Türkiye’nin yerinin Avrupa’da olmadığı, Avrupa Birliği ile yürütülen müzakerelerde tam üyelik yerine ayrıcalıklı ortaklık önermesiydi. Sarkozy, kendisi cumhurbaşkanı olduğu sürece Türkiye’nin tam üyeliğine karşı olacağını da hala her fırsatta savunuyor. Böyle olunca Fransa’nın 1 Temmuz’dan itibaren Avrupa Birliği’ne başkanlık edecek olması Türkiye açısından da son derece kritik önem taşıyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ve Avrupadan Sorumlu Devlet Bakanı Jean-Pierre Jouyet’nin ekibiyle birlikte hazırlandığı dönem başkanlığı, dönüm noktasındaki Avrupa Birliği açısından da önemli bin sürece denk düşüyor. Zira, AB yeni anayasına kavuşacak, kurumları yenilenecek ve yeni rolleriyle Birliğin aktörleri seçilecek. Dışişleri Bakanı Kouchner, ülkesinin dönem başkanlığı için 4 ana hedef sıralıyor.

Kouchner’e göre, enerji ve iklim değişikliğine bağlı olarak artan çevre ve gıda sorunu, yenilenebilir enerji kaynaklarının devreye sokulması ilk ve en önemli hedef. Avrupa savunması, kaçak göçün önlenmesi ve göçmen sorunun çözümü ile ortak tarım politikasının belirlenmesi Fransa’nın 4 ana hedefini oluşturuyor. Buna göre, Fransa’nın dönem başkanlığında, Avrupa ordusu kurulacak, Avrupa savunması güçlendirilecek.

Bu arada Akdeniz için Birlik projesi 13 Temmuz’da Paris’te yapılacak zirve ile start alacak. Birliğin ortak Enerji-iklim projesini belirleyecek Enerji paketine son şekli verilecek. Yeni anayasayla oluşturulan ve 2009 başında göreve başlayacak AB Başkanı ve AB Dışişleri Bakanı seçimi için zemin oluşturulacak. Birlik 2009’da yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine hazırlanacak.

Bütün bu hedefler için aylardır hazırlanan Fransa’nın resmi internet sitesi ve logosu hazır bile.

1 Temmuz’dan itibaren resmen hizmete girecek site hakkında da bilgi veren Kouchner, dönem başkanlığı logo ve sitesinin anlaşılır ve basit hazırlandığını belirtti. Logo’da AB ve Fransa bayraklarının yanyana olduğunu ve AB bayrağını biraz daha büyük hazırladıklarını kaydeden Kouchner, “Bunun anlamı şudur. Hiçbir üstünlük anlayışı olmadan, Fransa diğer 26 ülkenin ve Avrupa Birliği’nin beklenti ve taleplerini de dinleyeceği bir başkanlık yürütecek” dedi.

Peki Türkiye’nin tam üyeliğine karşı çıkan Fransa, AB’nin Türkiye ile yürüttüğü müzakeler konusunda nasıl tutum alacak? Sarkozy’nin “Türkiye AB’de değil” söylemine karşın, Kouchner ve Jouyet Türkiye ile müzakerelerin devam edeceğini ve dönem başkanlıklarında bir sorun yaşanmayacağını savunuyor. Fransız siyaset bilimcileri ise Sarkozy yönetiminde sürprizlere hazırlıklı olmak gerektiğini ancak müzakelerin sekteye uğraması gibi ciddi bir sorunun yaşanmayacağını savunuyor. AB’li diplomatlar ise, önünde son derece önemli dosyalar bulunan Fransa’nın Türkiye sorunu yaratarak AB’nin gündemini tıkamayacağını düşünüyor. Bu yorumlar ışığında Fransa, Türkiye kararını müzakereler sonra, büyük olasılıkla “ülke genelinde yapılacak bir referandumla” verecek.
XS
SM
MD
LG