Erişilebilirlik

AKP: 'Meclise Müdahale Edildi'


Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Anayasa Mahkemesi’nin türban kararını değerlendirmek üzere olağanüstü toplandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıdan sonra bir açıklama yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, “Anayasa Mahkemesi’nin kararı Meclis’e doğrudan müdahaledir” diye konuştu.

Kuvvetler ayrılığı ilkesinin ihlal edildiğini söyleyen Fırat, “Kararın yasama yetkisi bakımından dikkatle değerlendirmesi gerekir. Bu değerlendirmenin yüce meclis tarafından yapılması gerektiğine inanıyoruz. Milletimizden aldığı yetki nedeniyle bütün partilere sorumluluk düşmektedir" dedi.

Türban Kararı

Anayasa Mahkemesi’nin, türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasını öngören anayasa değişikliğini iptal kararı, Türkiye’de temel gündem maddesi oldu. Türban kararının yanısıra kendisine karşı açılan kapatma davası yüzünden de sıkıntılı günler geçiren AKP, bu sıkıntıdan çıkış yolu arıyor.

Türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasını öngören Anayasa değişikliği teklifinin tümü 103 ret oyuna karşılık, 411 oyla 9 Şubat’ta TBMM’de kabul edilmişti. Teklifin mecliste kabul edilmesinin hemen ardından ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokratik Sol Parti (DSP) ile birlikte, teklifin ‘iptali veya yok hükmünde kabul edilmesi ve yürürlüğünün durdurulması’ istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne dava açmıştı. Mahkemenin bu davayla ilgili vereceği karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘laiklik karşıtı eylemlerin odağı’ olmakla suçlayıp AKP’nin kapatılması istemiyle yine Anayasa Mahkemesi’ne 14 Mart’ta açtığı davanın nasıl sonuçlanacağına ilişkin de veri olacağı için merakla bekleniyordu. Nitekim, Anayasa Mahkemesi’nin türban değişikliğini iptal kararı Ankara’da, mahkemenin kapatma davası konusunda da Yargıtay’ı haklı çıkaran bir karar vereceğinin işareti olarak algılandı.

Öyle ki bu algı, iptal kararıyla ilgili Türk basınında yapılan haberlerde de öne çıktı. Hükümete yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi iptal kararını okuyucularına ‘Hukuka Tecavüz’ manşetiyle duyururken, Anayasa Mahkemesi’nin meclisin yasama yetkisini çiğnediğini öne sürdü. Star gazetesinin manşetinde de “Egemenlik kayıtsız şartsız yargınındır” başlığı yeralıyordu ve Anayasa Mahkemesi’nin meclisin yasama yetkisine doğrudan müdahale ettiği savunuluyordu. Milli Gazete, tepkisini sertleştirip “Anayasa Mahkemesi Anayasa’yı çiğnedi” manşeti attı.

Akşam gazetesinin manşetinde, iptal kararının AKP’ye kapatmanın da sinyali olduğu yorumu yer aldı. Hürriyet ve Milliyet gazeteleri, iptal kararını yorumsuz duyurmayı tercih ederken, Radikal gazetesinin manşetinde türban değişikliği teklifinin meclisten 411 oyla geçtiğinin hatırlatılması dikkat çekti.

Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı AKP’de de partinin kapatılacağına ilişkin görüşleri kuvvetlendirdi. Kapatma davasıyla ilgili savunma hazırlıklarını da sürdüren AKP’nin Anayasa Mahkemesi’nin türban kararı üzerine savunmada değişiklik yapması da bekleniyor.

AKP’liler iptal kararıyla ilgili olarak genelde sert açıklama yapmaktan kaçınsa da, partinin önemli isimleri karara tepkilerini açıklamaktan geri durmadılar. AKP Manisa Milletvekili ve eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, kararı ‘vahim’ olarak nitelerken, “Vahameti de şurada; karar, sadece başörtüsüyle ilgili bundan sonra neler olacağına dair bir işaret vermiyor, mahkemenin kendisine tanınmış hak ve yetkileri tamamen kötüye kullanması anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

AKP’nin değerlendirmeye aldığı seçim senaryoları, muhalefetin de gündemine yansımakta gecikmedi. MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, hükümetten erken bir seçim kararı beklemediğini ancak, AKP hakkında açılan kapatma davasının ardından, ara seçimin gündeme gelebileceğini söyledi. CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek de, partisinin seçimden kaçmasının sözkonusu olmadığını, ancak herkesin oturup sakin düşünmesi gerektiğini dile getirdi.

Anayasa Mahkemesi’nin türban kararı Genelkurmay Başkanlığı, TÜSİAD ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de özel gündeminde. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, herkesin Anayasa Mahkemesi’nin yasal kararına saygılı olması gerektiğini söylerken, Japonya’daki resmi temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’de İslam kültürüyle laiklik arasında bir çatışmanın sözkonusu olmadığını dile getirdi ve “Kimse Türkiye’nin geleceğinden endişe etmesin” açıklamasını yaptı.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Ayça Dinçkök de, Anayasa Mahkemesi'nin türban kararının herkes için bağlayıcı bir nitelik taşıdığını söyledi. Dinçkök, TÜSİAD olarak sorunun toplumsal bir karar olduğunu ve ancak toplumsal uzlaşma ve Anayasa'da kapsamlı bir değişiklik ile çözülebileceğini daha önce söylediklerini hatırlattı.

XS
SM
MD
LG