Erişilebilirlik

Babacan:Kapatma Davası Yakından İzleniyor


Dışişleri Bakanı Ali Babacan, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’ne karşı açılan kapatma davasının Washington’daki temasları sırasında Amerikalı yetkililer tarafından sık sık gündeme getirildiğini söyledi.

Türkiye’deki gelişmelerin muhatapları tarafından çok yakından takip edildiğini belirten Bakan Babacan iktidar partisinin kapatılma davasının Amerika’daki siyasetçiler arasında önemli bir gündem maddesi olduğunu ifade etti.

Babacan Washington’a geliş sebebinin AKP’nin kapatılması halinde kurulacak yeni bir partiye lider arayışı olduğu iddialarını ise ‘fitne fesat ‘ olarak niteledi.

Washington’da Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ve Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşen Babacan Irak ve İran konularının da ağırlıklı olarak gündeme geldiğini belirtti. İran’a Amerika’nın da aralarında bulunduğu 6 ülke tarafından hazırlanan yeni öneri paketinin önümüzdeki hafta içinde sunulacağını belirten Babacan Amerikalı yetkililerin Türkiye’den İran’ı bu paketi kabul etmesi için teşvik etmesini istediklerini söyledi. Türkiye’nin Kuzey Irak Yerel Yönetimi ile başlattığı diyalogun önemli bir gelişme olduğuna dikkat çeken Babacan ancak bu diyalogun geliştirilmesi ve üst seviyeye taşınması için kuzey Irak bölgesel yönetiminin PKK’ya karşı somut adım atması gerektiğini belirtti.

Amerika’daki başkanlık seçimlerini yakından ve ilgiyle takip ettiklerini belirten Babacan Kasım ayından sonra nasıl bir yönetim gelirse gelsin Türkiye ile Amerika’nın içinde bulunduğu ilişkinin yapısının değişmeyeceğini söyledi.

New York programını iptal eden Babacan Pazartesi Demokratik Parti başkan adayı Senatör Barack Obama ve Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Senatör John McCain’in dış politika danışmanları ile biraraya gelecek. Babacan’ın başkanlık adayı kampanyasına yarın son vermeyi planlayan Senatör Hillary Clinton’ın danışmanlarıyla da bir araya gelmesi planlanıyor.

Babacan haftasonunda Washington yakınında gerekleştirilecek ve uluslararası iş, medya ve siyaset çevrelerinden isimlerin yer aldığı Bilderberg konferansına katılacak.

XS
SM
MD
LG