Erişilebilirlik

Almanya'da Uyum Zirvesi


Başbakan Angela Merkel, ülkedeki göçmen toplumların yaşadığı sorunları çözmek amacıyla iki yıl önce ‘Uyum Zirvesi’ geleneğini başlattı. Göçmen gruplarının temsilcileri ile ulusal ve yerel düzeydeki siyasetçilerin katıldığı zirvelerden dördüncü dük akşam gerçekleşti.

Almanya'nın 80 milyonu aşan nüfusunun 15 milyonu göçmen kökenli. Bu göçmenlerin büyük bölümünü de Türkler oluşturuyor. Başbakan Angela Merkel, ‘Uyum Zirvesi’ toplantılarının göçmenelrin sorunlarını çözebilmek için Merkel, bir kapı açtığı görüşünde.

Son ‘Uyum Zirvesi’nde Ulusal Entagrasyon Planı'nı açıklayan Merkel, her fırsatta göçmenlerin Almanca’ya hakim olmalarının ve Alman hukuk düzenini kabul etmelerinin önemine işaret ediyor. Nitekim dünkü toplantıdan sonra yaptığı açıklamada da entegrasyonda daha ileri adımlar atılması için bu beklentisinin göçmenler tarafından yaşama geçirilmesi gerektiğini savundu. Merkel bundan sonraki dönemde uyum konusunda atılan adımları, eksiklikleri, ihtiyaçları gözler önüne serecek bilimsel bir araştırma yapılacağını, araştırmanın sadece göçmen kökenlileri değil, Alman vatandaşlığına geçmiş olan göçmenleri de kapsayacağını ve elde edilen verilerin düzenli olarak rapor halinde hükümete sunulacağını duyurdu.

Almanya Türk Toplumu genel başkanı Kenan Kolat, söz konusu bilimsel araştırmanın faydası olmayacağına inandığını belirtiyor ve Merkel’i eleştiriyor. Zirveye katılanalardan Diyanet işleri Türk İslam birliği DİTİP`in sözcüsü Bekir Alboğa ise, Merkel’in uyumla ilgili yaklaşımının olumlu olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor ve ‚Aalman tarafının her adımında kötü bir kasıt aranmamalı’ diyor.

Bundan sonraki ‚Uyum Zirvesi’ Kasım ayında gerçekleşecek. Bu arada dün açıklanan bir kamuoyu araştırmasının sonucuna göre, Alman halkının yüzde 70'i, yabancıların topluma uyum sağlamak için çok az çaba harcadığı görüşünde.

Berlin muhabirimiz Cem Dalaman'ın haberini yukarıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG