Erişilebilirlik

NATO'dan Yeni Tehdit Tanımı


Brüksel’de, “Gelecek 10 yıl” konulu bir konuşma yapan NATO Genel Sekreteri, İttifak’ın yeni tehditlerle başa çıkabilecek bir yapılanmaya gitmesinin önemini vurguladı. Genel Sekreter, iklim değişikliğinin sonuçlarını da NATO’nun karşı karşıya olduğu tehditler arasında saydı.

NATO Genel Sekreteri Jaap De Hoop Scheffer, İttifak’ın rolünü önümüzdeki dönemde gündeme gelebilecek beş yeni tehditle baş edebilecek şekilde genişletmesi gerektiğini söyledi. De Hoop Scheffer, NATO’nun sadece savunma sistemini modernize etmekle ve istihbarat paylaşımını güçlendirmekle yetinemeyeceğini belirterek İttifak’ın, siyasi rolünü artırması gereği üzerinde durdu. “Stratejik ufku en ince ayrıntısına kadar taramaktan başka seçenek görmediğini” söyleyen De Hoop Scheffer, Brüksel’de yaptığı bir konuşmada, İttifak’ın önündeki beş yeni tehdidi de detaylı bir şekilde tanımladı.

NATO Genel Sekreteri’nin tehdit sıralamasında dikkat çeken en önemli maddeyi iklim değişikliği oluşturuyor. İklim değişikliğinin sonuçlarının daha şimdiden hissedilmeye başladığını vurgulayan De Hoop Scheffer, etkilerin gelecekte daha belirgin bir şekilde hissedileceğini ve güvenlik açısından sorunları beraberinde getireceğini söyledi. NATO Genel Sekreteri, iklim değişikliğinin özellikle su gibi kaynaklar üzerindeki rekabeti artıracağını, kıyı bölgeler için tehdit oluşturacağını, toprak ve tarım alanları üzerinde tartışmaları qlevlendireceğini, göçü tetikleyeceğini ve kırılgan devletlerin daha da kırılgan hale gelmelerine neden olacağını söyledi.

De Hoop Scheffer, iklim değişikliği nedeniyle gündeme gelebilecek sorunlarla, ülkelerin tek başına başa çıkmalarının mümkün olmayacağını ifade etti. NATO Genel Sekreteri, gelecek on yıl içinde, iklim değişikliğinin güvenlik ortamı açısından belirleyici unsurların başında geleceğinin altını çizdi.

“Teröristler ve organize suçlar açısından sığınak oluşturabilecek başarısızlığa uğramış devletlerin sayısındaki artış”, “teröristler ve siber suçlular gibi devlet dışı aktörlerin gücü”, “barışçıl nükleer enerji kullanımının yaygınlaşmasının kitle imha silahlarının çoğalmasına yol açma olasılığı” ve “enerji kaynaklarındaki kıtlığa bağlı istikrarsızlık riski”, NATO Genel Sekreteri’nin tehdit listesinde yer alan diğer unsurları oluşturdu.

NATO, gelecek yılın ilk yarısında Almanya-Fransa sınırındaki Kehl şehrinde düzenleyeceği 60. yıl zirvesinde, yeni güvenlik zorlukları ışığında stratejisini gözden geçirmeyi planlıyor.

XS
SM
MD
LG