Erişilebilirlik

Amerika'dan Türkiye'nin Barış Çabalarına Övgü


Dışişleri Bakanı Ali Babacan bugün Washington’a geliyor. Babacan, Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Dışişleri Bakanı Condeleezza Rice, Maliye Bakanı Henry Paulson, Enerji Bakanı Samuel Bodman ve Kongre üyeleriyle bir araya gelecek. Daha sonra New York’ta da temaslarda bulunacak olan Babacan’ın 9 Haziran’da Amerika’dan ayrılması bekleniyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın dünkü basın brifinginde sözcü bir gazetecinin Babacanın ziyaretine ilişkin sorusunu yanıtladı. Bakanlık sözcüsü Sean McCormack, "Türkiye bölgesinde, çok önemli bir rol oynayabilir. Türkiye'nin etkisi büyük. Önemli bir ülke ve kaynakları çok. Dahası, Türkiye bölgede barış için daima bir sesti ve ses olmaya devam edebilir" dedi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ayrıca, Türkiye’nin arabuluculuğunda yürütülen İsrail-Suriye barış görüşmelerine ülkesinin katkısının resmen istendiğine ilişkin bir bilgisi bulunmadığını, talep gelirse değerlendirebileceklerini belirtti. Sean McCormack, müzakerelere Türkiye’nin katkısıyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Tükiye’nin bölgesinde barışı ilerletmek için gösterdiği çabaların alkışlanması gerekir.” Sözcü, Amerika’nın taraflara, kendi yaklaşımını açıkça ilettiğini kaydederek, barış seçeneğini her iki taraf değerlendirmek istiyorsa, buna devam edilmesi gerektiğini bildirdi. Ancak sözcü İsrail-Suriye barış çabalarının, İsrail-Filistin barış sürecinin yerini almaması gerektiğini vurguladı.

XS
SM
MD
LG