Erişilebilirlik

2 Haziran Amerikan Basınından Özetler


Washington Post gazetesi Irak hükümetinin ve ordusunun Mayıs ayı içinde ciddi başarılar elde ettiğini yazıyor. Gazete, bunun bir dönüm noktası olabileceğini belirtiyor ve sağlanan ilerlemenin Washington’daki karamsar havayı da dağıtabileceği yorumunda bulunuyor.

"Eğer bu olumlu gelişme devam ederse, Obama gibi Irak’tan çıkmayı savunanlar, önümüzdeki yıl oradaki Amerikan askerlerinin daha planlı bir şekilde azaltılmasını uygulamaya koyabilir. Ancak yine de Demokrat Partinin muhtemel adayı, Irak’ı kendi haline bırakmak yerine yaşanan olumlu gelişmeleri sürdürecek bir plan oluşturmalıdır. Bu da Irak’tan çekilmenin yapay bir takvime değil de Irak hükümetinin ve ordusunun güçlenmesine bağlı olarak düşünülmesi anlamına geliyor. Obama geçen yıl Irak planını açıkladığında Amerika, yenilgiye mahkum görünüyordu. Şimdi Obama’nın zafere ilişkin de bir plan oluşturması gerekiyor."

Boston Globe gazetesi İran’da Batıyla diyalogu ve uzlaşmayı savunan Ali Laricani’nin Meclis Başkanlığına seçilmesini, sertlik yanlısı Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinead açısından tehlike olarak yorumlandığını yazıyor. Gazete, Laricani’nin dini lider Hamaney tarafından desteklendiğine de dikkat çekiyor.

"Hamaney’in Laricani’yi işaret etmesi, dini liderin kamuoyunda Ahmedinecad’a duyulan tepkinin yönetim kademesinde de yankı bulduğunu gösteriyor. İşin en güzel tarafı ise, Laricani’nin yükselmesinin, Ahmedinecad’ın 2009 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde yenilmesinin habercisi olma ihtimali. Eğer Ahmedinecad’ın yerine Laricani veya bir başka pragmatist lider geçerse ve o sırada Amerika’da da pragmatist bir başkan olursa, İran’ın nükleer silah sahibi olmasını önleyecek bir anlaşma sağlanabilir. Bir anlaşmanın olabilmesi için uzlaşmacı liderler gerekiyor."

Christian Science Monitor Güney Afrikalı atlet Oscar Pistorius’un elastik karbon fiberden yapılan protez bacaklarıyla Pekin Olimpiyatlarına katılmak istediğini belirtiyor. Gazete, genetik mühendisliğinin biyonik insan yaratma çabasının “insan” kavramını da tartışılır kıldığını vurguluyor.

“Aşkın insan” düşüncesi, vücudun yenilenmesini olumlayan ve sağlıklı insanları bile yapay gelişimin adayları olarak gören bir düşünce. Ancak bu düşünce beraberinde ciddi sorunları da getiriyor. Bu tür yapay organlar istemeyen insanlar, mesleki yaşamlarında ayrımcılıkla karşı karşıya kalacak mı? Ebeveynler, daha anne karnındaki çocuklarını yapay yollarda geliştirmeye çalışacak mı? Daha şimdiden bir çok dijital alete bağımlı olan insanlar, ileride bu aletleri beyinlerine mi yerleştirecek? Atlet Pistorius’un yeni bacakları, insan olmanın özelliklerini kaybetmeden insanlığa dair yeni kavramları tartışmanın gerekliliği konusunda uyarıcı bir işlev taşıyor."

Los Angeles Times karbon emisyonunun 2050 yılına kadar % 70 azaltılmasını öngören tasarının bu hafta Senato’da görüşüleceğini hatırlatıyor. Gazete, oylama öncesinde senatörlere ve Başkan Bush’a Tarım Bakanlığının küresel ısınmayla ilgili açıkladığı son raporunu okumaları tavsiyesinde bulunuyor.

"Rapor, herhangi bir öneride bulunmamakla birlikte tarımda ciddi önlemler alınması gerektiğine işaret ediyor. Kuzey bölgelerinde kışlar daha ılık geçecek. Bu, tarım ve hayvancılık açısından olumlu olmakla birlikte zararlı böceklerin daha uzun yaşamasını da beraberinde getirecek. Güneyde ise sıcaklığın iyice artması yer fıstığı ve kavun gibi ürünlerin yetiştirilmesini iyice zorlaştıracak. Amerika’nın Doğu bölgelerinde yağışlar artacak ancak karbon dioksitli ortamda yaşayamayan zararlı bitkiler kuzeye doğru yayılacak. Rapor, tarım sektörünün bir an önce harekete geçmesini gerektiren öngörülerle dolu."

XS
SM
MD
LG