Erişilebilirlik

Kouchner'den Irak'a Sürpriz Ziyaret


Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Irak’a iki günlük bir sürpriz bir ziyarette bulundu.

Fransız bakan, ziyareti sırasında Bağdat ve Kuzey Irak’ta yetkililerle görüştü. Bernard Kouchner Pazar günü Erbil’de yaptığı temaslar sırasında Kuzey Irak’taki istikrardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kouchner bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani’yle birlikte yaptığı basın toplantısında, Kürt yönetimiyle Bağdat’taki merkezi yönetim arasındaki işbirliğine dikkat çekti:

Fransız Bakan, geçen yıl Barzani ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’yle yaptığı görüşmeyi hatırlattı ve iki Kürt liderin geçen Ağustos’taki toplantıda sürekli farklı görüşleri savunduğunu belirtti.

Kouchner, bu yıl ise iki lider arasındaki görüş ayrılıklarının azaldığını ve Irak’ın yeniden imarı için hem birbirleriyle hem de ülkedeki diğer siyasi gruplarla yakın işbirliği içinde olduklarını söyledi. Ancak Kerkük’ün statüsü konusunda bölgesel Kürt yönetimiyle merkezi hükümet arasındaki anlaşmazlık hala çözümlenebilmiş değil. Irak anayasasının 140’ıncı maddesi Kerkük’in geleceğinin belirlenmesi için referandum yapılmasını öngörüyor.

Referandum 2007 yılı sonunda yapılacaktı, ancak bölgesel Kürt yönetimi, geçen Aralık ayında, oylama sürecinde Birleşmiş Milletler’in daha kapsamlı bir rol üstlenebilmesine olanak sağlamak için referandumun altı ay ertelemesi yönünde meclis kararı aldı.

Altı aylık süreç Haziran sonunda doluyor. Zengin petrol yataklarına sahip Kerkük’ün nüfus yapısı, Saddam Hüseyin rejimi sırasında planlı bir şekilde değiştirildi. Bölgedeki Kürtler başka illere gönderildi, ve Kerkük’e çok sayıda Arap yerleştirildi. 2003 yılında Amerika’nın Irak’a açtığı savaş sonucu Saddam rejimi devrilince, Kürtler yeniden Kerkük’e yerleşti. Kürtler, Kerkük’ün tarih ve kültürel bakımdan Kürtlere ait olduğunu söyleyerek, bölgesel yönetime dahil edilmesini savunuyor. Ancak Türkmenler ve Araplar bu görüşe itiraz ediyor ve Kerkük’ün Bağdat’ın kontrolünde kalmasını istiyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner’ın Irak ziyareti sırasında bu tartışmalı konu da ele alındı. Ancak Fransız Bakana, ülkesinin Kerkük konusundaki görüşü sorulduğunda, Kouchner, soruyu direkt yanıtlamaktan kaçındı.

Bakan Kouchner, konunun Irak anayasasında ele alındığını ve Kerkük’ün geleceğini Irak halkının iradesinin belirleyeceğini söyledi. Mesud Barzani ise bölgesel Kürt yönetiminin konuyu Birleşmiş Milletler ve merkezi yönetimle görüştüğünü kaydetti.

Barzani, nihai kararın Irak yasalarınca belirleneceğini ve bölgesel yönetimin, sonuç ne olursa olsun, karara sadık kalacağını belirtti.

XS
SM
MD
LG