Erişilebilirlik

Ulaştırma Bakanı Almanya'da


Almanya’nın Leipzig kentinde düzenlenen Dünya Taşımacılık Forumu’na katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin bu kurumun başkanlığını üstleneceğini açıkladı. Yıldırım, Alman meslektaşı Wolfgang Tiefensee’yle de görüştü.

51 ülkeden ulaştırma bakanlarının katılımıyla gerçekleşen Dünya Taşımacılık Forumu ulaştırma ve taşımacılık alanında sorunların tartışıldığı ve ortak politikaların belirlendiği dünya çapında en önemli üst kurum olarak biliniyor. Forumun iki yılda bir gerçekleşen zirvesinde son aylarda rekor kıran yakıt fiyatları, enerji sorunu ve küresel ısınma kaygısı konuları ağırlıklı olarak tartışılıyor.

Toplantıya ev sahipliği yapan Alman Ulaştırma Bakanı Wolfgang Tiefensee, özellikle gelişmiş ülkelerin, yakıt fiyatlarındaki artışı engelleyebilmek için adımlar atması gerektiğini, kara taşımacılığının azaltılarak demir yolu taşımacılığının ön plana çıkarılmasının şart olduğunu söyledi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise, demir yolları konusunda Almanya'nın dünya çapında örnek sayılabileceğini, Türkiye’nin bu alandaki durumunu Almanya’nında desteğiyle iyileştirmekle meşgul olduğunu söyledi.

Yıldırım buna karşılık, Türkiye’nin kara taşımacılığı filosunun çevreye duyarlılık konusunda Avrupa çapında saygın bir konuma sahip olduğunu bildirdi. Alman meslektaşı Tiefensee’yle de görüşen Bakan Yıldırım, Türkiye’nin ulaştırma altyapı ve toplu taşıma projeleri ve geleceğe yönelik çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Alman otoyollarındaki ücret sistemini Maut'un Türkiye'ye yerleştirilmesi ve Türkiye'de araçların fenni muayenesiyle ilgili istasyonların Almanya tarafından kurulması ile ilgili görüşen Yıldırım, Almanya’nın Türkiye’ye ulaştırma alanında verdiği desteğin ileriye yönelik ve Avrupa Birliği çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini öne sürdü.

Bu arada Türkiye’nin Dünya Taşımacılık Forumu başkanlığını bir yıl süreyle üstlendiği de açıklandı. Buna göre, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 2009 yılı Mayıs ayına kadar forumun başkanlığını yürütecek.

Berlin muhabirimiz Cem Dalaman'ın haberini yukarıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG