Erişilebilirlik

GAP Eylem Planı Açıklandı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin 6 aydır hazırlıklarını sürdürdüğü 28 milyar liralık Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Eylem Planı'nı Diyarbakır'da açıkladı. Plan çerçevesinde bölgede kalkınma ve cazibe merkezleri kurulacağını söyleyen Erdoğan, 3 milyon 800 bin kişiye iş müjdesi verdi.

Başbakan Erdoğan'ın, GAP Eylem Planı'nı açıklamak için Diyarbakır'ı tercih etmesi, hükümetin Doğu ve Güneydoğu'yu ihmal ettiği yönündeki eleştirilere de bir çeşit yanıt oldu. Erdoğan, GAP Eylem Planı tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerinden başlayarak Türkiye'nin kalkınması için yeni bir girişim başlattıklarını söyledi. Eylem planı kapsamındaki projelerin hem bölge insanı hem de Türkiye geneli için yeni bir dönemi başlatacağını belirten Erdoğan, Kürt vatandaşlara Türkiye'nin resmi televizyon kanalı Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu'nun (TRT) yeni bir kanalından ‘sürekli Kürtçe yayın’ sözü verdi. Erdoğan, yaklaşık 28 milyar Yeni Türk Lirası (YTL) büyüklüğe sahip olan projeye ek finansman gerekmesi durumunda bunun özelleştirme gelirleri ve işsizlik sigortası fonunun nema gelirlerinden sağlanacağını dile getirdi.

Erdoğan'ın verdiği bilgiye göre, GAP Eylem Planı'nda dört başlık altında 73 temel eylem yer alıyor. Plan; 'ekonomik kalkınmanın gerçekleşmesi' için 2008'de Diyarbakır'da, 2009'da Gaziantep ve Şanlıurfa'da cazibe merkezlerinin oluşturulmasını, teşvik politikalarının yeniden şekillenmesini, GAP illerinde ticari kredi kullanımının artırılmasını, sübvansiyonlu kredilerin yaygınlaştırılmasını, 30 bin hektarlık mayınlı arazinin temizlenmesini ve tarıma kazandırılmasını öngörüyor.

Eylem planındaki 'sosyal gelişmenin sağlanması' başlığı altında okul öncesi okullaşma oranının yüzde 50'ye çıkarılması, bölgeye 1865 yeni derslik yapılması, 9 bin 43 öğrencinin okullara kazandırılması ve bölgedeki üniversitelerin altyapısının güçlendirilmesi hedefleri yeralıyor. Planın 'altyapının iyileştirilmesi' başlıklı üçüncü temel hedefinde sulama projelerinin hızlandırılması, Cizre ve Silvan barajlarının tamamlanması, Batman Havaalanı terminal binasının tamamlanması, GAP uluslararası havaalanının yapılması gibi öngörüler var. 'Kurumsal kapasitenin geliştirilmesi' başlığı, planın dördüncü ana başlığı. Burada; 2008'in ikinci yarısında Gaziantep, Mardin ve Şanlıurfa illerinde üç adet kalkınma ajansının kurulması, bölgenin sosyal ve kurumsal sermayesinin güçlendirilmesi, GAP İdaresi'nin Ankara'dan bölgeye taşınması hedefleri dikkat çekiyor.

Olumlu tepkiler

Erdoğan'ın açıkladığı eylem planı, olumlu tepkilerle karşılandı. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, planın bölge halkının beklentilerinin büyük bölümüne yanıt verdiğini söyledi. Doğu ve Güneydoğu Sanayici İş adamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Şehmus Akbaş, planın Diyarbakır'da açıklanmasının çok önemli olduğunu belirtirken, planın acilen uygulanmasını beklediklerini kaydetti. Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Derneği (GÜNSİAD) Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu da, Kürtçe yayın yapacak yeni bir televizyon kanalının kurulmasının önemli bir girişim olduğunu söyledi.
XS
SM
MD
LG