Erişilebilirlik

Almanya'da Cumhurbaşkanlığı İçin Yarış Başladı


Almanya’da gelecek yıl gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimi için Birlik Partileri ve SPD’nin adayları belli oldu.

Almanya’da Federal Cumhurbaşkanı görevini beş yıllık bir dönem için icra ediyor ve ikinci kez de seçilebiliyor. Devlet başkanı olarak Almanya Federal Cumhuriyeti’ni dışarıya karşı temsil eden ve hükümet üyelerini, yargıçları ve yüksek memurları atama hakkı olan Cumhurbaşkanı’nı, Federal Meclis üyeleriyle Eyalet Temsilciler Meclisi üyelerini bir araya getiren Federal Asamble seçiyor. 1224 üyesi bulunan ve tek görevi Cumhurbaşkanını belirlemek olan bu kurumda seçilebilmek için salt çoğunluk gerekiyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimine daha bir yıl olmasına rağmen, seçilme şansı olan adaylar belirlendi. Buna göre, Birlik Partileri’nin adayı şu anda da bu görevde olan Horst Köhler. Adaylığını açıklayan Köhler,'vatandaşlardan büyük destek gördüğü için' Cumhurbaşkanlığı seçiminde yeniden aday olmak istediğini belirtirken Köhler, 'Almanya adına bulunduğum yolda ilerleyebilmek için elimden gelen her şeyi bundan sonra da yapmak istiyorum' diye konuştu.

Siyasi partilere mesafeli oluşu ile tanınan ve son olarak İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble’nin göçmenlere yönelik söylemlerini eleştiren Köhler, 4 yıl önce yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini, SPD tarafından aday gösterilen Gesine Schwan’a karşı az bir farkla kazanmıştı.

Sosyaldemokratlar’da Almanya’nın en tanınmış biliminsanları arasında yer alan Profesör Gesine Schwan’ı tekrardan aday göstereceklerini açıkladılar. Siyasi gözlemciler, Sol Parti ve Yeşiller’in de desteği ile Schwan’ın bu kez seçimleri kazanarak ülkenin ilk kadın Cumhurbaşkanı olması ihtimalini çok yüksek olarak niteliyorlar.

Yeşiller Partisi Federal Milletvekili Ekin Deligöz, Gesine Schwan’ın Türkler açısından daha iyi bir isim olduğunu savunuyor. Bu arada aşırı sağcı Milliyetçi Demokratik Partisi NPD’de, diğer aşırı sağcı bir parti olan 'Alman Halk Birliği' DVU ile birlikte kendi Cumhurbaşkanı adaylarını açıklayacaklarını bildirdi.

XS
SM
MD
LG