Erişilebilirlik

Brüksel’de Gündem Türkiye


Avrupa Birliği’yle Türkiye arasındaki ilişkiler üç üst düzeyli toplantıda masaya yatırılacak. Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’ndaki bu toplantılara katılmak üzere Brüksel’e gidiyor.

Uzun zamandır iç politika gündemine odaklanan ve Avrupa Birliği sürecini geri plana iten Türkiye, önümüzdeki bir kaç gün boyunca Brüksel’de yoğun bir şekilde ve en üst düzeyde tartışılacak. Yoğun maraton Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki en yüksek karar organı olan Ortaklık Konseyi’yle başlayacak. Toplantıya Türkiye kanadından Dışişleri Bakanı Ali Babacan katılacak. Avrupa Birliği heyetinin başkanlığını ise Dönem Başkanı Slovenya’nın Dışişleri Bakanı Dimtrij Rupel yapacak.

Avrupa Birliği’nin ortak tutumuna ilişkin belge Brüksel’de bir araya gelen dışişleri bakanları tarafından onaylandı. Toplantının yapılması, Fransa’nın belgeden katılım ve üyelikle ilgili ifadelerin çıkarılması yönündeki talebi nedeniyle tehlikeye girmişti. Ankara’nın bu adımın atılması halinde toplantıya katılmayacağını açıklamasının üzerine, İngiltere, İspanya ve İtalya gibi ülkelerin de devreye girmesiyle bu kriz aşıldı. Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının onay verdikleri belgede katılım ve üyelikle ilgili ifadeler yer alıyor.

Avrupa Birliği kanadı toplantıda Türkiye’den beklentilerini sıralayacak ve ilerleme sağlanmayan konularla ilgili eleştirilerini dile getirecek. Ortak tutum belgesine bakıldığında ise Avrupa Birliği’nin özellikle Türkiye’deki son gelişmeler hakkında tespitlerde bulunduğunu görüyoruz. Brüksel’in özellikle değindiği konular arasında Türkiye’de yargının reformdan geçirilmesi gereği ve başta AKP olmak üzere siyasi partiler hakkında açılan kapatma davaları ön planda yer alıyor. Temel hak ve özgürlükler, Kıbrıs, Güneydoğu gibi her belgede rastlamaya alıştığımız geleneksel konulara da metinde geniş bir şekilde yer veriliyor.

Yarın Konsey kanadında Ortaklık Konseyi gerçekleştirilirken Avrupa Parlamentosu kanadında da Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu toplantısı yapılacak. Bu toplantıda da Ortaklık Konseyi’ndekine benzer nitelikteki konular masaya yatırılacak. 59.’su gerçekleştirilecek toplantıda Avrupa kanadının başkanlığını Hollandalı parlamenter Joost Lagendijk, Türk kanadının başkanlığını ise AKP Düzce milletvekili Yaşar Yakış yapacak.

Toplantının yarın öğleden sonra gerçekleştirilecek oturumunda Babacan ve Rupel’in yanı sıra Avrupa Birliği Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ve Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten’in birer konuşma yapması öngörülüyor. Bu toplantı ilginç ve merakla beklenen bir buluşmaya da ev sahipliği yapacak. Türkiye’deki son gelişmeler ışığında yaptıkları çıkışlar nedeniyle “gerilim yaşayan” Lagendijk ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, eleştiri dozu yüksek açıklamaların ardından ilk kez bu toplantıda bir araya gelecekler.

Babacan’ın Brüksel temasları ise bu toplantıyla sınırlı kalmayacak. Türk dışişleri bakanı uzun bir aranın ardından Çarşamba günü Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda bir sunum yapacak ve parlamenterlerin olası sorularını yanıtlayacak. Babacan’ın Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Javier Solana’yla da bir araya gelmesi öngörülüyor. Bu toplantının ana gündem maddesini ise Ortadoğu’daki son gelişmelerin oluşturması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG