Erişilebilirlik

İsrail ve Suriye Memnun Ayrıldı


İsrail ve Suriye'nin, Türkiye'nin aracılığında İstanbul'da üç gündür sürdürdüğü barış görüşmeleri tamamlandı. Görüşmelerin taraflar için 'ortak bir zemin oluşturduğunu' söyleyen Dışişleri Bakanı Ali Babacan, gelişmeden ‘tatmin’ olan tarafların düzenli olarak buluşacaklarını açıkladı.

İsrail ile Suriye'nin Golan Tepeleri'ndeki ihtilaf yüzünden 8 yıl önce kestikleri barış görüşmelerinin yeniden başlaması için son bir yıldır arabulucuk yapan Türkiye, tarafların yalnızca dolaylı görüşmelere başlamasını değil bu görüşmelerden 'tatmin olması'nı da sağladı. Batı Afrika ülkelerinden Burkina Faso'nun Dışişleri Bakanı Djibril Yipene Bossole'le görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenleyen Babacan, gazetecilerin soruları üzerine İsaril ile Suriye arasındaki görüşmelere ilişkin teknik bilgiler verdi.

Ortadoğu Barış Süreci'nin İsrail-Suriye hattının yaklaşık 13 yıllık aradan sonra resmen tekrar açılmış olduğunu söyleyen Babacan, sürecin Türkiye'nin gözetiminde devam edeceğini kaydetti. Babacan, taraflar arasında geçtiğimiz üç gündür süren görüşmelerin 'ortak bir zemin oluştuğu konusunda her iki tarafı da tatmin ettiğini' belirterek, taraf heyetlerinin üç günlük görüşmelerin ardından İstanbul'dan ayrıldığını dile getirdi. Babacan, görüşmeler çerçevesinde Türk heyetinin İsrail ve Suriye heyetleriyle ayrı ayrı görüştüğünü söyleyerek, İsrail ve Suriye heyetlerinin aynı masada görüşebilmesinin ancak süreçte sağlanacak tatmin edici somut ilerlemeler sonrası mümkün olabileceğini kaydetti. "Türkiye olarak görüşmelerin başarı ile sonlanabilmesi için elimizden geleni yapacağız" diyen Babacan, Türkiye’nin bu süreç içinde olmasının ve kolaylaştırıcı rol oynamasının her iki ülke tarafından da gelen talep sonucu geliştiğini ve sürecin sonuna kadar Türkiye'nin bu işin içinde olmasını her iki tarafın da önemsediğini ifade etti.

Babacan, görüşmelerde hangi konuların ele alındığının sorulması üzerine, bazı temel ilkelerin söz konusu olduğunu, temel felsefenin BM Güvenlik Konseyi kararları ile 'toprak için barış ya da barış için toprak' ilkesi olduğunu kaydetti.Babacan, görüşmelerin varlığının bilineceğini ama içeriğiyle ilgili fazla bir bilgi paylaşımının söz konusu olmayacağını, iki tarafın isteğinin de bu yönde olduğunu ve Türkiye'nin de buna saygı duyacağını kaydetti.
XS
SM
MD
LG