Erişilebilirlik

Türkiye'nin Arabuluculuğu Doğrulandı


İsrail, Suriye ile dolaylı barış görüşmelerinde bulunduğunu doğruladı. İsrail ve Suriye arasındaki resmi barış görüşmeleri Golan Tepeleri’yle ilgili anlaşmazlığın giderilememesi nedeniyle 8 yıl önce kesilmişti.

İsrail Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada Suriye’yle barış sağlanması için arabuluculuğu Türkiye’nin yaptığı resmen duyuruldu.

Bu arada Türk Dışişleri Bakanlığı da ‘Suriye ve İsrail Türkiye’nin nezaretinde aracılı barış görüşmelerine başlamışlardır’ ifadesinin yer aldığı bir açıklama yaptı. Yazılı açıklamada, her iki tarafın bu süreçteki rolü nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye’ye teşekkür etmesi gerektiği vurgulandı. İsrail ve Suriye arasında dolaylı görüşmelerin Ankara'da yapıldığı bildiriliyor.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan geçen ay Türkiye’nin İsrail ve Suriye arasında son bir yıldır arabuluculuk yaptığını söylemişti.

İsrail ve Suriye 1967’den bu yana Golan Tepeleri yüzünden savaş halinde bulunuyor. İsrail iki ülke için de stratejik öneme sahip Golan bölgesini 6 gün savaşları sırasında işgal etmiş ve bölgeyi 1981 yılında tek taraflı olarak kendi topraklarına katmıştı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Nisan ayında Türkiye’nin Suriye’ye İsrail’den bir mesaj götürerek kalıcı barış karşılığında İsrail’in Golan Tepeleri’nden vazgeçmeye hazır olduğunu ilettiğini açıklamıştı. İsrail bu teklifi doğrulamadı.

Golan Tepeleri, İsrail, Suriye, Lübnan ve Ürdün sınırlarının kesiştiği bölgede yeralıyor.

XS
SM
MD
LG