Erişilebilirlik

Washington Temkinli


İsrail ve Suriye’nin Türkiye’nin arabuluculuğuyla barış görüşmelerine başlaması Amerika’da ihtiyatla karşılandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, görüşmelere Amerika’nın katılmadığını, ancak bilgi sahibi olduklarını; görüşme kararının İsrail tarafından alındığını söyleyerek, Washington’un bu sürece karşı çıkmadığını belirtti. Ortadoğu’da kapsamlı bir barış sağlanması için atılan bütün adımların “memnunluk verdiğini” söyleyen Beyaz Saray Sözcüsü, İsrail’in tüm komşularıyla barış içinde yaşaması gerektiğini ifade etti.

Perino, Amerika’nın Suriye’nin politikaları konusunda kaygıları bulunduğunu ve özellikle Suriye’nin terör örgütlerine destek vermesi ve kendi halkına baskı uygulaması konularının da gündeme gelmesini umduklarını kaydetti. Perino, bunun yanı sıra, bu sürecin sonunda, İran’ın daha fazla tecrit edilebileceğini umduklarını da sözlerine ekledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, “Türkiye’nin arabuluculuğunu takdir ettiklerini” söyledi ve “İsrail’in güvenliğini sağlayabilmesi için komşularıyla ilişki kurması gerektiğini biliyoruz” diye konuştu.

Yakındoğu işlerinden sorumlu Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı David Welch da İsrail ve Suriye’nin Türkiye’nin arabuluculuğuyla barış görüşmelerine başlamasının sürpriz olmadığını; ve gelişmelerden Washington’un da haberdar edildiğini söyledi.

İsrail’in Suriye’yle barış arayışına girmesine Amerika’nın karşı olmadığını söyleyen Welch, ancak, Şam hükümetinin tutumu konusunda bazı kaygıların bulunduğunu hatırlattı.

Yakındoğu işlerinden sorumlu Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı David Welch, “Suriye’nin dış politikası konusunda kaygılarımız var; bunları zaman zaman dile getirdik ve İsrail de bu görüşte” dedi... Welch, “İsrail’in bölge ülkeleriyle barış yapmasının İsrail’in çıkarına olduğunu, ve bu yönde adımlar attığını” kaydetti.

Gazeteciler, Welch’a Amerika’nın, İsrail ve Suriye arasında barış sağlanması konusunda neden “isteksiz” olduğunu sordu. Welch, “isteksizlik” sözcüğünü reddederek Amerika’nın bu konuda temkinli bir yaklaşım içinde olduğunu söyledi...

Welch, İsrail – Suriye arasındaki görüşmelerden çok İsrail – Filistin arasındaki barış sürecine dikkat çekti ve Ortadoğu’da barış sağlanması için izlenecek en iyi yolun bu olduğunu vurguladı.

XS
SM
MD
LG