Erişilebilirlik

İran'a Saldırı Haberi Yalanlandı


Beyaz Saray, İran’a saldırı planlandığı yolunda bir İsrail gazetesinde çıkan haberi yalanladı.

Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, Jerusalem Post’un haberini”basılmaya değmez bir dedikodu” olarak niteledi.

Gazete, adı açıklanmayan kaynaklara dayanarak Başkan Bush’un geçen haftaki İsrail ziyareti sırasında bir Amerikalı yetkilinin, Bush ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in İran’a karşı askeri harekatı gerekli gördüklerini söylediğini önesürmüştü.

Perino, Bush Yönetiminin İran’ın nükleer programına karşı olduğunu; Tahran’a karşı diplomatik ve ekonomik baskı uygulanması için çalıştığını söyledi.

Yönetimin sözcüleri, Jerusalem Post adlı İsrail gazetesinde Bush’un görev süresi dolmadan İran’a askeri operasyon yapacağı yolunda çıkan haberleri yalanlıyor. İngilizce olarak yayınlanan gazete haberini üst düzey bir İsrailli yetkilinin Bush yönetiminin ileri gelen bir yetkilisinden aldığı bilgiye dayandırıyor. Habere göre geçtiğimiz hafta İsrail’de bulunan Amerikalı yetkili İsrailli meslektaşına Bush ve yardımcısı Dick Cheney’nin İran’a askeri operasyonu gerekli gördüğünü söylemiş.

Jerusalem Post’a göre Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates’in kararsızlığı İran’a bir operasyon yapılmasını şimdilik önlüyor.

Bu konuda yazılı bir açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino iddianın gazetede basılmaya değer bir haber olmadığını söyledi.

Perino Amerika ve müttefiklerinin İran’ın nükleer silah sahibi olma hedefine hala karşı olduğunu ve bu konuda sert diplomatik ve ekonomik önlemler üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Perino Başkan Bush’un hiçbir seçeneği gözardı etmediğini ancak hedeflerinin soruna diplomatik ve barışçı çözüm bulmak olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack da benzer bir açıklama yaptı.

Rice’ın İran’ın uranyum zenginleştirme programını durdurması halinde bu ülkeyle diplomatik diyalog önerdiğine dikkat çeken McCormack planlarında bir değişiklik olmadığını söyledi: "Politikamızda bir değişiklik yok. Diplomatik yollardan, uluslararası politikaları hesaba katarak çalışmakta kararlıyız. İran ve dünyanın geri kalan ülkeleri arasında İran’ın nükleer programına dair bir anlayış sağlanması için çalışıyoruz. İran da karşılığında bazı adımlar attığı müddetçe bizimle ve diğer ülkelerle diyalog başlatabilir. Bu yolda ilerlemekte kararlıyız."

McCormack Avrupa Birliği üst düzey yetkilisi Javier Solana’nın Tahran’a çok yakında yenilenmiş bir öneri paketi sunacağını ve İran hükümetine yanıt vermesi için yeterli süre tanınacağını açıkladı.

XS
SM
MD
LG