Erişilebilirlik

Lazerli Göz Ameliyatları Tartışma Yarattı


Amerika’da lazerle yapılan göz ameliyatları Gıda ve İlaç Dairesi tarafından 10 yıl önce onaylandı. Ancak bu ameliyatların en az yüzde 5’inin başarısız geçtiği belirtiliyor ve uzmanlar ameliyattan sonra bazı hastaların görme yetilerinde önemli oranda hasar meydana geldiğini belirtiyor. Lazerli göz ameliyatlarıyla ilgili kaygıları arttıran bu durum, Gıda ve İlaç Dairesi’nin de gündemine alındı.

Göz ameliyatlarında lazer kullanılması Amerika ve diğer ülkelerde uzun süredir yaygın ve genelde hastalar bu ameliyattan memnun. Dr. Roy Rubinfeld bugüne kadar binlerce ameliyat yapmış. Hatta kendisi de aynı uygulamadan geçmiş. Dr. Rubinfield, “Benim tıbbi deneyimlerime göre, bu ameliyatlar uzun vadede çok iyi sonuçlar verdi,” diyor. Ancak lazerle ameliyat olan bazı hastalarda, ışık halkaları ya da çift görme ve gece körlüğü gibi şikayetler meydana gelebiliyor. Abby Ellin de bunlardan biri. Ellin gözlerinin önünde ışık halkaları, yıldızlar ve devamlı parıltılar gördüğünü, ayrıca gözlerinin hep çok kuru olduğunu belirtiyor. Ellin lazer ameliyatını geçen yıl olmuş. O zamandan beri de devamlı gözlerinden şikayetçi. Abby Ellin, bu hissin çok acı verdiğini, sanki gözlerinin etrafında devamlı bir film şeridi döndüğünü belirtiyor.

Lazer ameliyatı yapılan Barbara Berney de ameliyattan sonra şikayetleri artanlardan. Berney, “Ameliyattan sonra dünyaya adeta buruşturulmuş bir kağıdın arkasından bakıyor gibiyim. Göremediğim için araba kullanamıyorum. Tek başıma yürüyüşe çıkamıyor, dışarıda yönümü bulamıyorum,” diyor. Bütün bunlar üzerine Gıda ve İlaç Dairesi, lazerli göz ameliyatlarını yeniden incelemeye aldı. Bu ameliyatların riskleri üzerine Daire yetkilileri ile göz doktorları ortak çalışma yürütecek ve neden bazı hastalarda bu tip sorunların yaşandığı sorusuna yanıt aranacak. Lazer ameliyatı birçok kişinin görüşünü önemli oranda düzeltse de Amerikalı sağlık uzmanları yüz hastadan 5’inde görülen kötü sonuçların nedenini anlamak istiyor.

XS
SM
MD
LG