Erişilebilirlik

Avusturya Cumhurbaşkanı Ankara'da


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuğu olarak Türkiye'yi ziyaret eden Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) kapatılması için açılan davanın Avrupa'da 'şaşkınlıkla' karşılandığını söyledi. Fischer, davanın seçilmiş bir hükümet ve başbakana karşın açılmasının şaşkınlığın temel sebebi olduğunu belirtirken, böyle bir durumun kendi ülkesinde düşünülemeyeceğini vurguladı.

Beraberindeki 150'ye yakın işadamıyla Türkiye ile ülkesi arasındaki ticari işbirliğini güçlendirmek amacıyla Ankara’ya gelen Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, siyasi anlamda Türkiye sözkonusu olunca özellikle AKP hakkındaki kapatma davasıyla ilgilendiklerini açıkça gösterdi. Çankaya Köşkü'nde başbaşa yapılan görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Gül'le birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen konuk bakan Fischer, kapatma davasının yanısıra Türkiye'nin AB üyelik sürecine ve terörle ortak mücadeleye ilişkin görüşlerini de açıkladı.

Fischer, Türkiye'nin içişlerine karışmak istemediğini ancak AKP hakkındaki davanın Avrupa'da 'ilgi odağı' olduğunu söyleyemeden geçemeyeceğini dile getirdi. Davayla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'nin vereceği kararın beklenmesi gerektiğini ifade eden Fischer, mahkemeden çıkacak kararın saygıyla karşılanacağını da sözlerine ekledi. Fischer, AKP davası ile Avusturya'da Irkçı Özgürlükler Partisi Lideri Jorg Heider'in AB tarafından engellenmesi olayının da karşılaştırılmamasını istedi. Fischer, Heider konusunda açılmış bir davanın sözkonusu olmadığını kaydetti.

Konuk Cumhurbaşkanı Fischer, Türkiye'nin terörle mücadelesine tam destek verdiklerini de söyledi. Fischer, PKK'ya finansal destek sağladığı bilinen Rıza Altun'un Türkiye'ye iadesi yerine neden Kuzey Irak'a gönderildiğine ilişkin soruyu yanıtlarken, böyle bir durumun sözkonusu olmadığını dile getirdi. Altun'un doğrudan Avusturya'dan Kuzey Irak'a geçmediğini Fransa üzerinden 'transit geçiş' yaptığını anlatan Fisher, Avusturya ile Türkiye adalet bakanlıklarının terör konusunda iki ülke arasında yaşanan anlaşmazlıkları çözmek için ortak çalışma içinde olduğunu kaydetti.

Ucu açık müzakere

Fischer, Türkiye'nin AB üyelik sürecine karşı çıkışıyla Ankara'yı zaman zaman sert açıklamalar yapmaya zorlayan Avusturya'nın bu konudaki duruşuna da açıklık getirdi. Üyelik sürecinde Türkiye'nin de tıpkı diğer ülkeler gibi aynı koşullar altında değerlendirildiğini söyleyen Fischer, Avusturya'nın Türkiye'ye karşı 'adil ve yapıcı' olmaya çalıştığını dile getirdi. Türkiye'nin üyelik sürecinin 'ucu açık müzakere' sürecine denk geldiğini anlatan Fischer, Türkiye'nin üyelik için gerekli tüm koşulları yerine getirdiğinde üye olmamasının sözkonusu olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Türkiye'nin AB üyelik müzakere süreci bittiğinde çok farklı bir ülke olacağını herkesin anlaması gerektiğini belirterek, Türkiye üye olunca 'Avrupa pastası'nın çok büyüyeceğini dile getirdi. Avusturyalı bir gazetecinin ülkesinde Türkiye'nin üyeliğine desteğin yüzde 10'un altında olduğuna dikkat çekmesi üzerine Gül, Avrupa'daki insanlara Türkiye'nin onlara zarar vermeyeceğinin anlatılması gerektiğini söyledi. Konuk cumhurbaşkanı Fischer, beraberindeki işadamlarıyla birlikte Cumhurbaşkanı Gül’ün memleketi Kayseri’de de temaslarda bulunup, Kayseri’nin yabancı yatırımcılar için ‘cazibe merkezi’ olması çalışmalarına destek verecek.
XS
SM
MD
LG