Erişilebilirlik

Türkiye, AB’nin Taklit Mallar Listesinde


Avrupa Birliği Komisyonu, Birlik ekonomisi açısından ciddi bir tehdit oluşturan taklit ürünler konusunda 2007'de elde edilen verileri yayımladı. Rapora göre Çin, taklit ürünler alanında ilk sırada yer alıyor.

Avrupa Birliği Komisyonu, 2007’de gümrüklerde ele geçirilen taklit ürünlerle ilgili istatistiklerini yayımladı. Komisyon verilerine göre geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği’nin dış sınırlarında taklit ürünlere yönelik olarak 43 bin el koyma operasyonu gerçekleştirildi. Bu operasyonlarda el konulan ürün sayısı ise 79 milyon olarak belirlendi. Avrupa Birliği Komisyonu’na göre 2006’da 128 milyon olan bu sayının düşmesinde, ele geçirilen taklit sigara, cd ya da dvd’lerin sayısındaki azalma etkili oldu.

Bu tespite karşın 2007’de ele geçirilen taklit ürünlerde ilk sırayı yüzde 34’ün üstünde bir oranla sigara, ikinci sırayı ise yüzde 22’yle tekstil ürünleri alıyor. Raporun önemli bir unsurunu ise Türkiye’nin taklit ürünler konusunda bir çok ülkeyi geride bırakması oluşturuyor. Taklit ürün alanında Türkiye’nin öne çıktığı ana sektörleri “gıda maddesi ve içecek”, “kozmetik ve kişisel bakım ürünleri” ile tekstil oluşturuyor.

Komisyon’un istatistiklerine göre Türkiye, “gıda maddeleri ve içecek” alanında sahte ürünlerin ana kaynağı olarak gösteriliyor. Bu alanda ele geçirilen malların yüzde 45.92'sinin geldiği Türkiye’yi Çin izliyor. Ele geçirilen taklit ürün bağlamında 2006’ya göre yüzde 264’lük bir artışın kaydedildiği kozmetik ve kişisel bakım ürünleri alanında ana kaynak olarak yüzde 32.11'le Gürcistan gösterilirken yüzde 28.68'le Türkiye ve yüzde 15.86'yla Çin bu ülkeyi izliyor. Tekstil alanındaki taklit ürünlerin ana kaynağı Çin olurken, spor giyim ve hazır giyimde Türkiye bu ülkenin ardından 2. sırada yer alıyor. Giyim aksesuarlarında ise Türkiye, Çin ve İtalya'nın ardından 3. sırada yer alıyor. Türkiye, daha düşük yüzdelerle olmakla birlikte, ayakkabı, elektrikli ürünler ve sigara sektöründe de AB tarafından hazırlanan listede ilk 10'da bulunuyor.

AB’nin taklit ürünlerin artmasından en fazla kaygı duyduğu alanlar arasında yer alan ilaç sektöründe ise ana kaynak olarak İsviçre, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri başı çekiyor. İlaç alanında ele geçirilen taklit ürünlerdeki artış oranı yüzde 51 olarak belirlendi.

AB Komisyonu’nun vergilendirmeden sorumlu üyesi Laszlo Kovacs, Çinli yetkililerin taklit ürünler konusunda artan işbirliğinden memnun olduğunu kaydetse de Birlik gümrüklerinde ele geçirilen malların yüzde 57.92'sini Çin kaynaklı ürünler oluşturuyor. Verileri değerlendiren Kovacs, “Taklit ürünler sağlığımız ve ekonomimiz açısından ciddi bir sorun olmayı sürdürüyor” dedi.

XS
SM
MD
LG