Erişilebilirlik

Bin Ladin'den Yeni Ses Kaydı


El Kaide terör örgütünün lideri Usame Bin Ladin’e ait olduğu iddia edilen bir ses kaydında İsrail ve müttefiklerine karşı mücadelenin devam edeceği uyarısı yapıldı.

İsrail’in 60. kuruluş yıldönümünde yayınlanan ses kaydında, El Kaide’nin Batı’ya karşı verdiği savaşta Filistin davasının kilit rol oynadığı vurgulanıyor.

11 Eylül 2001’deki terör saldırılarına da gerekçe olarak yine Filistin gösteriliyor.

İslamcı bir İnternet sitesinde yayınlanan ses kaydının Bin Ladin’e ait olup olmadığı henüz doğrulanmadı.

El Kaide lideri Usame Bin Ladin, Müslümanlara, Filistin topraklarını İsrail işgalinden kurtarmak için savaşa devam etmeleri çağrısında bulundu. İsrail’in 60’ıncı kuruluş yıldönümünde yayınlanan kasetteki sesin Usame Bin Ladin’e ait olduğu ileri sürülüyor.

Bin Ladin, İslam dünyasının Batıyla uyuşmazlığının merkezinde İsrail devletinin bulunduğunu ve İsrail ile müttefiklerine karşı sürdürülen kutsal mücadelenin, Amerika’daki 11 Eylül saldırılarını yapanlar için ilham kaynağı olduğunu söylüyor.

El Kaide lideri, Başkan Bush ve diğer yabancı liderlerin İsrail’in kuruluş yıldönümü törenlerine katılmalarını eleştiriyor ve devamla “kutlama törenleri bizim için İsrail işgalinin devam ettiğini temsil etmektedir” diyor. Bin Ladin, kasetteki konuşmasında, Filistin topraklarından bir karış bile verilmeyeceğini ve dünyadaki son Müslüman’a kadar İsraillilerle savaşın süreceğini sürüyor.

Kasetteki sesin Bin Ladin’e ait olup olmadığı kesin olarak belirlenemedi. Ancak uzmanlara göre 10 dakikalık kasetin el Kaide bağlantılı bir web sitesinde yayınlanması ve daha önceki mesajlara benzemesi sesin Bin Ladin’e ait olduğunu gösteriyor.

İsrail hükümeti mesajı ciddiye almadı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Aryeh Mekel, Bin Ladin’in İsrail’e savaş çağrısını gülünç olarak niteledi.

Bakanlık sözcüsü, İsrail’in, Bin Ladin gibi deli bir teröristin tehditlerini ciddiye almadığını söyledi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü devamla “Bu kişinin yakalanıp cezalandırılması zamanı gelmiştir” dedi.

Bin Ladin en son mesajını Mart ayında yayınlamıştı. Mesajda Filistin Cumhurbaşkanı Mahmut Abbas’ın İsrail hükümetiyle barış görüşmelerine başlaması ağır bir dille kınanıyordu. Bin Ladin’in son mesajı, Başkan Bush İsrail’in kuruluş yıldönümü törenleri içini bu ülkede iken yayınlandı.

Başkan, yarın, Mısır’ın Kızıl Deniz kıyısındaki Şarm el Şeyh kentinde Filistin Cumhurbaşkanı Mahmut Abbas ile biraraya gelecek. Ziyareti sırasında Filistin-İsrail anlaşmazlığına değinmekten kaçınan Bush, iki ulusun, gelecekte birgün, barış içinde birarada yaşadığını görmek istediğini söyledi.
XS
SM
MD
LG