Erişilebilirlik

AB Üyeliğine Destek


İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in Türkiye gezisine eşlik eden Dışişleri Bakanı David Miliband, kraliçenin Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği desteği pekiştirdi. Miliband, ülkesinin sadece Türkiye'nin AB yolunda attığı adımları destekleyen bir ülke olmadığını, Türkiye'yle AB içinde müttefik olmak istediğini söyledi. AKP hükümetinin halkın büyük çoğunluğunun oyuyla 'seçilmiş' bir hükümet olduğuna vurgu yapan Miliband, AKP hakkındaki kapatma davasının Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecini etkilememesini umduklarını dile getirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Ankara'da Dışişleri Bakanı Ali Babacan'la görüştü. Babacan'la 'terörizmle mücadele' ve 'iklim değişikliğine karşı ortak hareket' konusunda Türkiye-İngiltere diyaloğunu geliştirmek için anlaşan Miliband, düzenlenen ortak basın toplantısında Kraliçe 2. Elizabeth'in Türkiye ziyaretinin iki ülke ilişkilerini daha da derinleştireceğini söyledi. Miliband, Türkiye'nin İngiltere'de çok hayranı olduğunu, iki ülkenin ekonomi, kültür ve turizm alanındaki işbirliğinin 'rekor seviyeye' ulaştığını kaydetti. "AB üyelik sürecinde tam desteğimizle sizin arkanızdayız. Sadece, üyelik adımlarınızı destekleyen bir ülke değil, AB içinde müttefik olmak istiyoruz" sözleriyle Türkiye'nin AB üyeliğine desteğini yineleyen Miliband, Fransa'nın geliştirdiği 'Akdeniz İçin Birlik Projesi'nin Türkiye'yi de içine alan AB genişleme sürecine alternatif olamayacağını anlattı.

İngiltere'de 2 milyon Müslüman Türk'ün yaşadığını ve dini özgürlükler dahil tüm haklarını 'sonuna kadar' kullandıklarını savunan Miliband, Türkiye'nin de tıpkı İngiltere gibi farklı kültürlerin birarada yaşayabileceğini gösteren örnek bir ülke olduğunu söyledi. Miliband, Türkiye'nin 'medeniyetler ittifakı' projesinin öncüsü olduğunu hatırlatırken de, din ve ideolojilerin çatışmaya dönüşmeden birarada varolması için Türkiye'yle tüm dünyaya ortak çağrı yaptıklarını dile getirdi.

Halk Destekliyor

Miliband, AKP'nin kapatılma davasıyla ilgili süreçte kapatmanın gündeme gelmesi durumunda Türkiye'nin AB müzakerelerinin kesintiye uğrayıp uğramayacağına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, Türk hükümetinin halkın büyük çoğunluğunun oyuyla seçildiğine gönderme yaptı. "Spekülasyon yapmak istemiyorum ama" diyen Miliband, halkların seçtiği hükümetlerin işbaşına gelmesinin AB içinde benimsenmiş bir değer olduğunu, AKP'nin de seçilmiş bir hükümeti oluşturduğunu anlattı. Miliband, "Halkların seçtiği hükümetlerin desteklenmesine inanıyoruz ve Türkiye'nin AB üyelik sürecinin kesintiye uğramadan ilerlemesini umut ediyoruz" dedi.

İki ülkenin ‘stratejik ortaklığa’ dayalı bir işbirliği içinde olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Ali Babacan da, İngiltere’nin Türkiye’nin AB üyelik sürecine verdiği desteğin ‘takdire değer’ olduğunu kaydetti. Babacan, Kraliçe 2. Elizabeth’in Türkiye-İngiltere ilişkilerini taçlandırdığını, bundan sonraki süreçte iki ülke arasındaki diyaloğa yön verici ve ışık tutucu nitelikte olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG