Erişilebilirlik

Kraliçe Elizabeth Ankara'da


İngiltere Kraliçesi Elizabeth, 37 yıl sonra Türkiye'ye ilk resmi ziyaretini yapıyor.

Kraliçe’nin ziyareti, İngiltere’nin Türkiye’ye Avrupa Birliği üyeliği konusunda verdiği desteği göstermeyi amaçlıyor.

Kraliçe Elizabeth, dört gün sürecek gezisine Anıtkabir’i ziyaret ederek başladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha sonra Çankaya Köşkü'nde Kraliçe ve eşi Prens Philiph onuruna yemek verdi.

İngiltere’nin Ankara büyükelçisi Nick Baird, ziyaretin Londra’nın Ankara ile ilişkilerine verdiği önemi vurguladığını söyledi.

Ankara’dan sonra Bursa ve İstanbul’a da uğrayacak olan İngiltere Kraliçe Elizabeth, Türkiye’yi en son 1971 yılında ziyaret etmişti.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile eşi Edinburg Dükü Prens Philip'in Ankara, Bursa ve İstanbul'u kapsayan 4 günlük Türkiye gezisi başladı. Geniş güvenlik önlemleri altında Ankara'ya inen kraliçenin ilk durağı Anıtkabir oldu. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayarak Atatürk'e bağlılıklarını sunan kraliçe, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kendisi onuruna verdiği yemekte taç giydi. Yemekte smokin giyen Cumhurbaşkanı Gül de ilgi odağı oldu. Kraliçe Elizabeth yemekte yaptığı konuşmada Türkiye’nin AB üyeliğine büyük destek verirken, üyeliğin hem Avrupa’yı hem de Türkiye’yi ‘aydınlık bir geleceğe’ taşıyacağını söyledi.

Britanya Krallığı'nda oturduğu yıllar boyunca en son 1971'de Türkiye'yi ziyaret eden Kraliçe 2. Elizabeth, her yıl gerçekleştirdiği iki yurtdışı gezisinin bu yıl ilkini Türkiye'ye gerçekleştirerek, Türkiye-Britanya dostluğunda yeni bir sayfa daha açtı. Esenboğa Havaalanı'nda isteği üzerine 'sade' bir törenle karşılanan Elizabeth, yoğun güvenlik önlemleri altında Ata'nın huzuruna çıktı. Anıtkabir’de Atatürk’ün mozelesine çelenk koyup, saygı duruşunda bulunan kraliçe, Anıtkabir Özel Defteri’ne "Birleşik Krallık'ın büyük değer verdiği bir dostu ve modern tarihin en büyük şahsiyetlerinden biri olan Mustafa Kemal Atatürk’e saygılarımı sunmak, benim için büyük bir onurdur" diye yazdı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmi davetlisi olarak Türkiye ziyaretini gerçekleştiren Kraliçe 2. Elizabeth için görkemli resmi karşılama töreni Çankaya Köşkü'nde düzenlendi. İki ülke milli marşlarının çalındığı, kraliçenin onuruna 21 pare top atışının gerçekleştirildiği askeri törende, first lady Hayrünnisa Gül türbanlı olduğu için yer alamadı. Çankaya Köşkü'nde kraliçe ile Cumhurbaşkanı Gül'ün yaptıkları başbaşa görüşmenin ardından kraliçenin onuruna verilen 240 kişilik yemekte Hayrünnisa Hanım türbanıyla konuklarını ağırladı.

Kraliçenin taç giydiği yemekte, smokin giyen Cumhurbaşkanı Gül ilgi odağı oldu. Gül, cumhurbaşkanı seçildiğinde TBMM'deki yemin töreninde smokin giymeyi tercih etmemişti. Böylelikle Gül, kraliçenin yemeğindeki haliyle ilk kez smokin giymiş oldu.

"Güçlü Türkiye" Mesajı

Kraliçe Elizabeth, Çankaya Köşkü'ndeki yemekte yaptığı konuşmada Britanya Krallığı ile Türkiye'nin tarihi dostluğuna vurgu yaparken, Türkiye'yi AB'nin 'dinamik gücü' olarak niteledi. Türkiye'nin günden güne güçlendiğini, AB yolunda kararlı adımlarla ilerlediğini dile getiren kraliçe, AB içinde Türkiye'ye 'en yakın ve en dostça' duran ülkesinin, böylelikle büyük bir güçle hayat yolunda yanyana yürüme şansını yakaladığını anlattı. Türkiye'deki gelişmeleri sadece kendisinin değil tüm dünyanın yakından izlediğine dikkat çeken kraliçe Elizabeth, Türkiye'nin çok yakında AB'nin 'en güçlü' üyelerinden biri olacağını da sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Britanya ile Türkiye'nin tarihi ilişkilerini analiz ederken, AB yolunda Britanya'dan gelen desteğin Türkiye için 'çok özel' olduğuna dikkat çekti.

Mesafeli İzleme

Kraliçenin gezisini 757 yabancı gazetecinin yanısıra çok sayıda Türk gazeteci izliyor olsa da, alınan yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle sınırlı sayıda gazeteci kraliçeyi görme fırsatını yakalayabildi. Kraliçenin programlarını görüntüleme ve yayınlama hakkı sadece Anadolu Ajansı ile TRT'ye verildi.

Ankara'dan sonra Bursa ve İstanbul'da gezecek kraliçe, güvenlik gerekçesiyle gezdiği hiçbir ilde uyumayacak. Kraliçe ve beraberindekiler geziler tamamlanır tamamlanmaz her seferinde Ankara'ya dönecekler ve Ankara'da uyuduktan sonra bir sonraki duraklarına hareket edecekler. Bursa'da kadın girişimcilerle buluşup, özel bir defileye katılacak kraliçe, İstanbul'da Kabataş Lisesi ve İstanbul Modern'de temaslarda bulunacak. İstanbul'da Britanya bandralı bir gemide Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve first lady Hayrünnisa Gül'ün onuruna resepsiyon verecek kraliçe, eşi dükle birlikte Gül çiftine 16 Mayıs günü Ankara'dan ayrılmadan önce Çankaya Köşkü'nde veda edecek.

XS
SM
MD
LG