Erişilebilirlik

Burma: Felakete Rağmen Referandum


Burma'yı yöneten askeri cunta, en az 62 bin kişinin ölümüne rağmen referandum kararından vazgeçmedi. Bu arada, uluslararası yardım çalışanları vize bekliyor.

Geçen hafta Burma'nın Irravaddy bölgesini etkisi altına alan tayfun nedeniyle ölü ve kayıp sayısı en az 62 bin olduğu tahmin ediliyor.

Anayasa referandumu felaket bölgesinde iki hafta ertelendi, ancak diğer bölgelerde seçmenler sandık başına gitti.

Referandum sonuçları ve katılım oranı henüz açıklanmadı.

Askeri cunta tarafından hazırlanan anayasanın kabul edilmesi için baskı uygulanıyor. Amerika'nın Sesi Burma Yayın Bölümü'ne bilgi veren bazı seçmenler, oy kullanma işlemlerinin askerler tarafından yakından izlendiğini söylüyor.

Askeri yetkililer, yeni anayasanın "demokrasi için bir yol haritası" olduğunu savunuyor ve 2010 yılında seçim yapılacağını söylüyor. Muhalefet ise, anayasanın askerlere daha fazla yetki verdiği uyarısında bulunuyor.

Muhalefetteki Ulusal Demokrasi Birliği, referandumda ret oyu verilmesi çağrısında bulunuyordu.

Bu arada, Birleşmiş Milletler, Burma'da fırtınadan etkilenenler için acilen 185 milyon dolarlık yardım gerektiğini bildiriyor.

Birleşmiş Milletler yetkilileri, yardımın önündeki bürokratik engellerin kaldırılması çağrısında bulundu.

Askeri cunta uluslararası yardım sevkiyatına sınırlı bir şekilde izin verirken, yardım çalışanları vize bekliyor. Burmalı yetkililer yardım malzemelerinin dağıtımının Burmalı askerler tarafından yapılmasını istiyor ve çok sınırlı sayıda yabancıya vize verildi.

Öte yandan BM Dünya Gıda Programı Rangoon bölgesine yardım sevkiyatının yeniden başladığını duyurdu. Hafta başında, askerler, BM tarafından gönderilen yardım malzemelerine el koymuştu.

Bu arada, Burmalı yetkililer, bir Amerikan yardım uçağının Pazartesi günü Rangoon'a iniş yapmasına izin verdi.

Burma'da İnsani Felaket

Görgütanıkları göre, fırtınadan bir hafta sonra Irravaddy bölgesindeki nehirlerde cesetler yüzüyor. Fırtınadan sağ kurtulanlar köyden köye giderek gıda, içme suyu ve ilaç bulmaya çalışıyor.

Amerika'nın Sesi ve diğer basın-yayın kuruluşlarına ulaşan Burmalılar bölgeye devlet yardımı ulaşmadığını söylüyor.

Sağlık uzmanları en az bir buçuk milyon kişinin evsiz kaldığını ve bölgede salgın hastalık tehlikesi bulunduğunu vurguluyor.

XS
SM
MD
LG