Erişilebilirlik

9 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


USA Today tayfun felaketinin vurduğu Burma’daki askeri yönetimin, tayfunun yaklaştığını bilmesine rağmen, halkı uyarmadığını belirtiyor. Gazete, şimdi de cuntanın paranoyak tavırlarla uluslararası yardım çalışmalarını engellediğini ve bu yüzden felaketin boyutlarının daha da arttığını kaydediyor:

"Yapılması gereken şey, cuntaya rağmen felaketzedelere yardım etmenin bir yolunu bulmaktır. Ancak bu hiç kolay değil. Korkuya ve baskıya dayalı bütün diktatörlüklerde olduğu gibi, Burma’daki cunta da yabancılara şüpheyle yaklaşıyor ve maliyeti ne olursa olsun mutlak denetim istiyor. Devlet denetimindeki televizyon, sanki her şey kontrol altındaymış gibi, sürekli olarak felaketzedelere yardım dağıtan askerlerin görüntülerini yayınlıyor. Eğer yıllardır cuntanın baskısı altında yaşayan Burmalılar, bu felaketin bilançosunun böylesine yüksek olmasında askeri yönetimin taşıdığı sorumluluğu öğrenirlerse, bu kez oluşacak tepkileri önlemek cunta açısından mümkün olmayabilir."

Boston Globe
ise Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner’in Burma için Birleşmiş Milletler’e yaptığı, ‘gerekirse zor kullanarak yardım yapma’ çağrısını destekliyor. Ancak gazete, Güvenlik Konseyinde Çin, Rusya, Güney Afrika ve Vietnam’ın bu öneriye karşı çıktığını hatırlatıyor:

"Öneriye karşı çıkanların gerekçesi, tüm otoriter ve sorumsuz yönetimlerin gerekçesiyle aynı nitelikteydi. Yabancıların, bir ülkenin içişlerine müdahale edebilmesi için ilgili ülke yönetiminden onay almasını gerektiren ‘ulusal egemenliğe saygı’ ilkesi burada da karşımıza çıktı. Ancak Birleşmiş Milletler, Burma’daki gibi yönetimlere boyun eğdiği sürece, ‘koruma sorumluluğu’ ile ilgili karar, hayata geçmeyen bir iyi niyet dileği olmaktan öte gitmeyecektir. Yine de Kouchner’in önerisi, yardımlara izin vermesini sağlaması için uluslararası toplumun cunta üzerindeki baskıyı artırmasını sağlayabilir."

Christian Science Monitor
Zimbabve’de devlet başkanlığı seçimlerinin resmi sonuçlarına göre, ikinci tur seçime gidilmesi gerektiğini kaydediyor. Gazete, 28 yıldır ülkeyi yöneten Robert Mugabe’ye karşı büyük bir başarı kazanan muhalefetten de seçimlerin ikinci turunu boykot etmemesini istiyor:

"Bağımsız verilere göre, Zimbabve halkının yüzde 58’i Mugabe’ye karşı oy kullandı. Bu çoğunluğun yeniden Mugabe’ye karşı çıkmaya korkacağı varsayımıyla ikinci tur seçime katılmamak yanlış olur. Kimbilir, belki de bu sefer Mugabe artık inkar edemeyeceği ölçüde büyük bir yenilgiye uğrayabilir. Uluslararası topluluk da seçimlerin mümkün olduğunca adil ve özgür geçmesi için baskısını artırmalı ve bağımsız seçim gözlemcileri konusunda ısrarlı olmalıdır. Muhalefetin daha baştan yenilgiyi kabullenmesi, Zimbabvelileri haftalar öncesinden başlattıkları işi bitirme imkanından da mahrum bırakacaktır."

New York Times
Demokrat Parti başkan adaylarından Hillary Clinton’a yöneltilen ‘artık yenilgiyi kabul etmesi ve yarıştan çekilmesi’ yönündeki çağrılara karşı çıkıyor. Ancak gazete, Clinon’ın rakibi Barack Obama’ya karşı saldırgan bir kampanya yürütmesine de itiraz ediyor:

"Clinton’ı destekledik ve onun ciddi katkılar sunabileceğine inanıyoruz. Ancak, Clinton kendi güçlü görüşlerini savunmak yerine, Senatör Obama’nın işçiler arasında özellikle de beyaz işçiler arasında yeterince destek toplayamadığı yönünde açıklamalar yaptı ve ekledi: ‘Bu önemli bir göstergedir.’ Evet, bu sözler önemli bir göstergedir ama bizim bilip de hoşlanmadığımız bir siyaset yapma tarzının göstergesidir. Clinton’ın yarışı kazanması için veya kaybetse bile etkinliğini sürdürmesi için tarzını değiştirmesi gerekiyor."

XS
SM
MD
LG