Erişilebilirlik

Ehud Olmert: 'İstifa Ederim'


İsrail Başbakanı Ehud Olmert yolsuzlukla suçlanırsa istifa edeceğini açıkladı.

İsrail Adalet Bakanlığı dün Başbakan Olmert’in, Kudüs belediye başkanlığı ve içişleri bakanlığı sırasında Amerikalı bir işadamından yüzbinlerce Dolar tutarında rüşvet aldığı iddiasıyla soruşturulduğunu açıkladı. Bakanlık, soruşturmayla ilgili basın yasağını da kaldırdı.

Rüşvet aldığı suçlamasını reddeden Olmert, işadamı Morris Talansky’nin belediye başkanlığı seçim kampanyasına bağışta bulunduğunu kabul ediyor.

Ehud Olmert, kanunen gerekli olmasa da, resmen suçlanması halinde başbakanlıktan istifa edeceğini belirtti.

Hakkında rüşvet aldığı iddiaları ile polis soruşturması başlatılan İsrail Başbakanı Ehud Olmert soruşturma hakkındaki yayın yasağı kaldırılınca kameraların önüne geçti. Başbakanlık konutunda geç saatlerde iddiaları yayınlayan Olmert eğer hakkında rüşvet aldığı iddiası ile dava açılacak olursa istifa edeceğini açıkladı.

Başbakan Olmert hakkında bundan bir hafta önce başlatılan soruşturmanın basına yansıyan küçük bir kısmına göre Ehud Olmert ‘in Başbakan olmadan önceki dönemde Kudüs belediye başkanlığı sırasında Amerikalı işadamı Morris Talansky ‘den yüzbinlerce dolar tutarında rüşvet aldığı iddia ediliyor. Büyük bölümü halen devam eden yayın yasağı nedeniyle günyüzüne çıkmayan soruşturma kapsamında polis bir hafta önce Olmert’ in ifadesine başvurmuştu. Bunun ardından NY Times gazetesi rüşvet verdiği iddia edilen Morris Talansky ‘nin “Olmert ‘e para verdim” şeklindeki sözlerini internet sitesinde yayınlamıştı. Ancak Morris Talansky son olarak bir İsrail televizyonuna verdiği demeçte olaydan şaşkınlık duyduğunu aktardı.

Başbakan Ehud Olmert hakkındaki bu iddialar 60. kuruluş yıldönümünü henüz kutlamış olan İsrail’de gündemin birinci sırasında. Siyasi analistler Olmert ‘in istifa etmesi halinde ülkenin erken seçime gideceğini kaydediyor.Ancak Haaretz gazetesi yazarlarından Danny Rubenstain’ın da dediği gibi Olmert ‘in soruşturması uzun sürebilir.

Başbakan olmadan önceki dönemlere ait son iki yılda 4 ayrı yolsuzluk soruşturması geçiren Olmert bu dosyalardan bir ceza almadı. Ancak bu son rüşvet soruşturması diğerlerine kıyasla çok daha ciddi görünüyor.

XS
SM
MD
LG