Erişilebilirlik

Çocuklarda Uykusuzluk Obeziteye Yol Açabilir


Az uyku uyuyan çocukların aşırı kilolu olma riskleri diğerlerine oranla çok daha fazla. Uzmanlar ayrıca uykularını alamayan bu çocukların daha fazla duygusal sorunlar yaşadığını belirtiyor. Bu konuda yapılan son bir araştırmada anne babalar çocukların uyku düzenlerini bozacak faaliyetlerden uzak durmaya çağırılıyor.

Bir dizi araştırma uyku düzenimizin hayatımızın erken dönemlerinde oluştuğunu gösteriyor. Brown Üniversitesi’nden Doktor Judith Ownes’a göre bir bebeği sallayarak ya da ninni söyleyerek uyutmaya çalışmak her zaman iyi bir fikir değil. Dr. Ownes anne babaların çocuğun uyku sürecine karışmasının bir süre sonra çocuğun uykuya dalmak için anne babasına bağımlı olma riskini arttırdığını belirtiyor.

Kanada’daki Montreal Üniversitesi’nden bilimadamları yaklaşık 900 anne-baba üzerinde 5 aylık bebeklerini nasıl uyuttuklarına dair bir araştırma yapmış. Aynı anne-babalar çocukları 6 yaşına geldiği zaman tekrar bir araştırmaya katılmış. İlerki yaşlarda görülen uyku bozuklukları anne babaların çocuklarına uyandıklarında yiyecek ve içecek vermelerine ya da çocuğu yataklarına almalarına bağlanmış. Bu çocukların kötü rüya gördüğü ya da daha az uyuduğu belirlenmiş. New York’taki Montefiore Tıp Merkezi’nden Doktor Blanche Beneson, anne babaların uyanan ve ağlayan çocuklarının yanına koştukları zaman, çocuk her seferinde bunu bekler hale geldiğini belirtiyor.

Johns Hopkins Üniversitesi Kamu Sağlığı Fakültesi araştırmacılarına göre, bir çocuğun ne kadar uyuduğu, ileride aşırı kilolu olup olmayacağını da belirliyor. 5 yaşın altındaki çocukların gecede en az 11 saat uyuması gerekiyor. 5 – 10 yaş arası çocuklarınsa en az 10 saat uyuması şart. 10 yaşın üstündeki çocukların da gecede en az 9 saat uyuması gerekiyor.

Az uyuyan çocukların aşırı kilolu olma ihtimali çok uyuyanlara oranla yüzde 90 daha fazla. Çocuk doktorları araştırma sonuçlarının her çocuk için geçerli olmayabileceğini söylüyor. Uzmanlar anne-babalara sabırlı olmalarını öneriyor, çocuğun sonunda kendiliğinden uyuyacağını belirtiyor.

XS
SM
MD
LG