Erişilebilirlik

Putin Artık Başbakan


Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma eski Devlet Başkanı Vladimir Putin’in başbakanlığını büyük oy çoğunluğuyla onayladı.

Putin’in yeni görevi Duma’da 56'ya karşı 392 oyla kabul edildi.

Rusya’nın yeni Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, dün yemin ederek göreve başlamasının ardından Putin’i başbakan olarak atamıştı.

Anayasa gereği ardarda üç dönem başkanlık yapamayan Putin’in gücünü koruması ve bir dahaki başkanlık seçimlerine kadar başbakan olarak ülkeyi yönetmesi bekleniyor.

Putin oylamadan önce parlamentoda yaptığı konuşmada, enflasyonu birkaç yıl içinde tek haneye indirme sözü verdi.

Komünist Parti Başkanı Gennadi Zhuganov da konuşmasında Putin’i övdü, ancak Rusya’nın nüfusundaki hızlı düşüşe dikkat çekerek, kalifiye Rus işcilerinin için başka ülkelere gittiğini söyledi.

Putin'den Ekonomi Vurgusu

Başbakan Putin, Duma'daki konuşmasında, gelişmiş bir toplum için ekonomik kalkınmanın yeterli olmadığını, eğitimle birlikte sağlık ve sosyal yardım programlarına büyük miktarda yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

Duma'da kontrol Putin'in partisi Birleşik Rusya’nın elinde bulunuyor. Diğer iki küçük partiyle birlikte Komünistler de azınlıkta. Ancak iki küçük partini aksine Komünist parti Putin’in Başbakanlığa atanmasına şiddetle karşı çıktı. Parti lideri Gennady Zyuganov, Putin’in Kafkaslardaki isyanları bastırdığını, Rusya’ya tekrar nüfuz ve itibar kazandırdığının ancak Rusya’yı kendini besleyemez duruma getirdiğini ileri sürdü.

Zyuganov, 40 milyon hektarlık tarım alanının yıllardır boş durduğunu ve bu yetmiyormuş gibi Putin sayesinde Rusya’nın sanayi ülkesi olmaktan da çıktığını söyledi. Gennady Zyuganov, Putin’in 8 yıllık başkanlığı sırasında çoğu yüksek okul mezunu en az 800 bin Rus aydının yabancı ülkelere göç ettiğini hatırlattı ve “Beyin göçüyle birlikte Rusya’nın nüfusu 135 milyona düşerken, Amerika’nın nüfusu 300 milyona çıktı” dedi.

Komünist Parti lideri Zyuganov, eski Devlet başkanına bakarak “Sayın Putin en büyük başarısızlığınızın demokrasiyi korumamanız ve temel ilkelerine saygı göstermemenizdir” dedi. Zyuganov, başkanlık seçimi ve Devlet başkanlığından ayrılan Putin’in Başbakan olmasını da buna bağladı.

Zyuganov’dan sonra Duma’ya seçimlerde Dimitri Medvedev’in rakibi olan Liberal Parti Başkanı Vladimir Zhirinovsky hitap etti. Komünist Parti başkanını kınayan Zhirinovsky, Zyuganov’un kapandığını öne sürdüğü fabrikaların komünist rejim sırasında zorla siyasi tutuklulara inşa ettirilmiş olduğunu hatırlattı:

Liberal Parti Başkanı Vladimir Zhirinovsky, Rus aydınların ülkeden kaçmaya Putin değil Komünist rejim sırasında başladığını ve beyin göçüne Komünist Parti’nin halka özgürlüğü çok görmesinin yolaçtığını savundu.

Zhirinovsky, Komünist Partinin Çarlık döneminden kalma polis teşkilatını tümüyle yok ettiğini, mühendis ve üst düzey memurların yıllarca zindanlarda çürütüldüğünü söyledi. Zhirinovsky’nun mikrofonu 10 dakikalık konuşma süresini aştığı için kesilirken, yeni Devlet Başkanı Dimitri Medvedev yeni Başbakanı tebrik etmekle yetindi.

Rus anayasası Devlet Başkanının üç kez üst üste başkanlık yapmasını yasakladığı için, 55 yaşındaki eski KGB ajan Putin Mart ayında yapılan seçimlere katılamamıştı. Ancak Putin’in 2012 yılındaki başkanlık seçimini kazanarak tekrar Devlet Başkanı olması mümkün.

Yabancı gözlemciler kadar Rus aydınlar da önümüzdeki 4 yıl içinde ülkeyi Medvedev’in mi yoksa Putin’in mi merak ediyor.

XS
SM
MD
LG