Erişilebilirlik

Florida Türk Radyosu'nda 'Biçilmiş Kaftan'


Amerika'da Türkler tarafından kurulan ilk özel radyo kanalı bir süredir Florida eyaletinde yayın yapıyor. Fort Lauderdale'deki binalarında Türkçe yayınlarını sürdüren Florida Türk Radyosu'nun kurucuları, Kenan Sarı ve Sevi Sarı. Ayrıca radyoda program yapan birbirinden renkli isimler de var. Bunlardan biri, Barış Manço'nun oğlu Doğukan Manço. Amerika’nın Sesi’nin Miami’deki stüdyolarına konuk olan Sevi Sarı ve Doğukan Manço, Gündem programının sunucusu Özge Övün’ün sorularını yanıtladı.

Florida’daki Türk radyosunun kurucularından ve program yapımcısı Sevi Sarı radyonun kuruluş hikayesini şöyle anlattı:. “2000 yılında Amerika’ya yerleştik. Daha önce tatil için buraya geldiğimizde arabamızla dolaşırken eşimle hep düşünürdük bir Türk radyosu olsa diye. Ve burada yaşamaya başladıktan sonra bunun gerçekten çok büyük bir boşluk olduğunu görmeye başladık. Amerika’da gerçekten çok büyük bir Türk grubu yaşamasına rağmen o kadar birbirinden kopuklar ki. İnsanların birbiriyle hiç iletişimi yok. Bu Ermeni olaylarıyla ilgili de sesimizi yeterince, hatta hiç duyuramadığımızı gördük ve bunun için de televizyonlarımıza, radyolarımıza ihtiyacımız olduğunu düşündük, biz bu ilk başlangıcı yaptıktan radyomuzla.”

Florida Türk radyosunda pek çok ünlü isim program yapıyor. Bunlar arasında İstanbul eski Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, şarkıcı Erdal ve Barış Manço’nun büyük oğlu Doğukan Manço da var. Amerika’nın Sesi stüdyolarına Sevi Sarı ile birlikte konuk olan Doğukan Manço, babasının vefatı sırasında yaşadığı sıkıntılı günler nedeniyle Türkiye’den bir süreliğine de olsa uzaklaşmak istediği bir dönemde Amerika’ya geldiğini ve burada eğitim aldığını belirtti. Manço o günleri şöyle anlattı: “Benim Amerika’ya gelişim 2001 yılında lisan eğitimiyle oldu. Daha sonra bu lisan eğitimi beni üniversiteye kadar yönlendirdi ve burada üniversiteyi de bitirdim.”

Doğukan Manço kendisini radyoculuğa babasının yönlendirdiğini belirtti ve şöyle devam etti: “1997 yılında sevgili babam Barış Manço birgün eve geldi ve ‘Oğlum bundan sonra benimle beraber atılacağın bu yol için çok güzel bir okul açıldı,’ dedi. Marmara Radyo Televizyon Gazetecilik Anadolu Teknik Lisesi. Bu Türkiye’de bir ilkti televizyonculuk, gazetecilik alanında. Ve beni hemen oraya yazdırdı. Ben o sırada Galatasaray’da okuyordum.”

İlk radyo yayıncılığını 16 yaşında yaptığını belirten Doğukan Manço, esas amacının babası Barış Manço ile birlikte radyo televizyon gazetecilik ve sinema alanında ilerlemek olduğunu, babasıyla birlikte yeni televizyon programları yapmanın en büyük hayali olduğunu söyledi. Doğukan Manço babasının ölümünün ardından Amerika’ya geldikten sonra da Florida Türk Radyosu’nun kurucusu Kenan Sarı ve Sevi Sarı’nın kendisine program yapma teklifinde bulunduğunu, ve hatta bunun kendisine “Biçilmiş Kaftan” olduğunu düşündükleri için programın adını da “Biçilmiş Kaftan” koyduklarını anlattı.

Doğukan Manço bir gün Türkiye’ye dönme planları üzerine Özge Övün’ün sorusuna ise şöyle yanıt veriyor: “Benim buraya gelişimin maksadı, o dönem yaşadığım sıkıntıyı atlatmaktı. Çünkü sevgili babamızı kaybettikten sonra bütün halk bizimle acısını paylaşıyordu ancak biz acımızı atamıyorduk. Yani o kadar çok yoğun bir baskı vardı ki ve bir müddet sonra bu acımızı dindirmesini öğrendik ama tabi özlemimiz hiçbir zaman dinmedi.” Babasının hayatta en fazla eğitime önem verdiğini söyleyen Manço, eğitimini burada tamamladıktan sonra mutlaka Türkiye’ye geri döneceğini, babası için ve onun projelerini devam ettirmek amacıyla Türkiye’de kariyerini sürdüreceğini belirtiyor.

Radyonun kurucusu Sevi Sarı ise Florida Türk radyosuyla bir ilke imza attıklarını belirtiyor ve şöyle konuşuyor: “Aramızdaki bütün programcı arkadaşlarımız Amerika’da ilk kez olan bu Türk radyosuna katkıda bulunmak ve Amerika’da Türk’ün sesinin yükselmesi için hep birlikte tarihe imza atıyoruz şu anda. Biz bu olayı başlattık ve ümit ediyoruz ki dünyada güçlü olabilmemiz için arkamızdan radyolarımız, televizyonlarımız çoğalır ve Amerika’da sesimiz yükselir.” Florida Türk radyosunun yayınlarına www.floridaturkradyosu.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Amerika'nın Sesi Gündem programının sunucusu Özge Övün'ün Sevi Sarı ve Doğukan Manço ile yaptığı söyleşiyi 4 Mayıs Pazar akşamı saat 21:00'de TGRTHaber kanalında izleyebilirsiniz. Programı ayrıca aşağıdaki linkten izlemeniz de mümkün:

http://www.voanews.com/turkish/gundem.cfm

XS
SM
MD
LG