Erişilebilirlik

1 Mayıs Olayları Tartışılıyor


İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarında polisle göstericiler arasında çıkan sert çatışmalar, Ankara'da tartışmalara yolaçtı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, devletin 'üzerine düşen görevi yaptığını' savunurken, Çalışma Bakanı Faruk Çelik polisin sert davranışını eleştirdi. Sendikalar, polisin 'şuursuz, orantısız ve kontrolsüz' güç kullandığını açıklarken Cumhuriyet Halk Partisi CHP) lideri Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ı göstericilerden özür dilemeye çağırdı.

Sendikaların ısrarlı isteğine karşılık, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın İstanbul Taksim Meydanı'nda kutlanmasına izin vermeyen Başbakan Tayyip Erdoğan, kentin çeşitli yerlerinde yapılan kutlamalarda polisle göstericiler arasında çıkan yoğun çatışmalarda polisten yana tavır aldı. Polisin, göstericilere uyguladığı yoğun şiddet gazete manşetlerinde eleştiri konusu olsa da, Başbakan Erdoğan 'devletin üzerine düşen görevi yaptığı'nı savundu. Erdoğan'ın bu savunmasına karşın Çalışma Bakanı Faruk Çelik'ten "İşin başında, polisin sert davranmasının izahı gerekiyor" açıklaması gelmesi dikkat çekti.

Gazetecilerin soruları üzerine polislerin göstericilere yoğun şiddet uyguladığı olaylara sahne olan 1 Mayıs kutlamaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, sendikaların dakikalarca sürecek kutlamada ısrar etmeleri üzerine bölgede yoğun güvenlik önlemlerinin alındığını söyledi. 1 Mayıs kutlamalarına daha önce "Ayakların baş olduğu yerde kıyameti bekleyin" sözleriyle karşı çıkan Erdoğan, bu sözlerine de "Ben işçiye ayak takımı demedim" diyerek açıklık getirmeye çalıştı. Çalışma Bakanı Faruk Çelik ise polisin 'sert davranışına, şiddetine' anlam veremediğini söyledi. Sendikalara ya da göstericilere yüklenmek yerine özeleştiri yapmayı tercih eden Çelik, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasını getirecek bir anlayış gelişmemesinden dolayı üzgün olduğunu dile getirdi.

"Şuursuz Güç"

Kutlamaların organizasyonunda yeralan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Türk-İş, 1 Mayıs kutlamalarında polisin 'şuursuz, orantısız ve kontrolsüz güç' kullanmasından yakındı. Türk-İş Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı Taksim'de birlik, beraberlik ve coşku içinde kutlamak isteyen işçilere ve halka, ‘eşi benzeri görülmemiş bir şiddet’ uygulandığı öne sürüldü. Ankara Sıhhiye Meydanı'nda da polis şiddetinin öne çıktığı ifade edilen açıklamada, "Önlemini sadece provokatörlere karşı almakla yükümlü olan devlet, 1 Mayıs günü İstanbul halkını provokatör ilan etmiştir" ifadesi yeraldı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da İstanbul'da 1 Mayıs kutlamaları bahane edilerek emeğe, emek örgütlerine ve emekçilere saldırılarda bulunduğunu dile getirdi ve bundan Başbakan Tayyip Erdoğan'ı suçladı. Baykal, yaptığı yazılı açıklamada, 'provokasyon olur, olay çıkar' diyerek 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasına izin vermeyen hükümetin tavrına gönderme yaparak "Provokasyon bizzat AKP hükümeti tarafından yaptırılmıştır" dedi. Baykal, Başbakan Erdoğan'ın tüm emekçilerden özür dilemesini istedi.

XS
SM
MD
LG