Erişilebilirlik

Gıda Krizini Çözmek İçin Komisyon Kuruluyor


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon milyonlarca kişiyi açlık ve fakirliğe sürükleyen küresel gıda krizini çözmek için kurulacak yeni komisyona başkanlık edeceğini açıkladı. Ban Ki-moon uluslararası toplumu Dünya Gıda Programının ihtiyaç duyduğu 755 milyon doları toplamaya çağırdı.

Genel Sekreter isviçre’in başkenti Bern’de 2 gün süren toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, katılımcıların açlığa son verilmesi için somut önlemleri tartıştığını söyledi. Gıda fiyatlarındaki artışın dünyada eşi görülmemiş bir soruna dönüştüğünü belirten moon Krizden en çok fakir kesimin etkilendiğini bildirdi. Ban hükümetlerin Dünya Gıda Programı’na bir an önce 755 milyon dolarlık bağışta bulunmasını istedi.

Birleşmiş Milletler yetkilileri 100 milyon kişinin artan gıda fiyatları nedeniyle açlık ve fakirliğe sürüklendiğini tahmin ediyor. Dünya Gıda Programı şu anki bütçesiyle gıda satın almaya gücünün yetmeyeceğini söylüyor. Gıda programı bir ton pirincin fiyatının geçen Mart ayından bu yana iki kat artmasını örnek gösteriyor. Dünya Gıda Programı Direktörü Josette Sheeran dairenin 471 milyon dolar bağış sözü aldığını söyledi.

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick acil ihtiyaçlar giderildiğinde dahi krizin ortadan kalkmayacağını söylüyor.

Artan gıda fiyatları sadece yoksul kesimin sorunu değil. BM’ye göre gelişmekte olan ülkelerde çiftçiler artan gübre ve enerji fiyatları nedeniyle daha az ekim yapıyor. BM bu çiftçilere de destek verilmesi gerektiğini söylüyor.

Ban ki moon’un oluşturduğu komisyonda BM ve uluslararası yardım kuruluşları yetkilileri görev alacak. Bu kuruluşlar arasında Gıda ve Tarım Örgütü, UNICEF ve Dünya Bankası da bulunuyor. Komisyon gıda fiyatlarını düşürme ve yoksul ülkelerde tarımı arttırma yolları arayacak.

XS
SM
MD
LG